Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler

Boy uzaması, Boy nasıl uzar, Boyumuz Nasıl uzar, Çocuklarda Boy uzaması, Boy uzatma egzersizleri, Boy uzatma yöntemleri, Boyumu nasıl uzatabilirim, uzun boylu olmak için ne yapabilirim
Boyun uzun ya da kısa olması kişinin yaşamı üzerinde doğrudan etkili olan bir faktör değildir. İnsanların başarılarını zekaları ve diğer benzer yeterlilikleri etkiler. Uzun boylu olmak kişi için sadece estetik bir artı olarak değerlendirilebilir.

Boy uzama yaşı

Boy uzaması anne karnında başlar, doğumdan sonra devam eder. Ergenlikte hızlanan boy uzaması ergenliğin sonuna doğru yavaşlar ve ergenliğin bitimiyle birlikte tamamen durur. Kızlarda ortalama ergenlik yaklaşık 14-15 yaşlarına devam ettiği için boy uzaması da bu yaşlara kadar sürebilir. Erkeklerde ergenlik 16-18 yaşlarında sona erer. Erkeklerde boy uzaması bu yaşlara kadar sürer. Uzama döneminde en çok gelişme kaval kemiği, uyluk ve kol kemikleri uzun kemiklerde olur. Uzama devam ederken kemikler enine de gelişerek kalınlaşır. Ergenlikten sonra boy uzaması da durur.

Hormonlar ve boy uzaması

Boy uzaması çocukluk ve ergenlik döneminde hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonunun kontrolünde devam eder. Büyüme hormonu uzun kemiklerin başlarında bulunan büyüme çekirdeğini uyarır ve kemiklerin boyuna uzamasını sağlar. Cinsel hormonların salgılanmaya başlamasıyla birlikte büyüme çekirdekleri kapanır. Büyüme hormonu artık etkisini kaybetmiştir ve boy uzaması da böylece sona erer.

Bazı hormonal bozukluklar boy uzamasını etkileyerek kişinin aşırı kısa ya da aşırı uzun boylu olmasına yol açabilir.

Kişinin boyunun uzamasıyla ilgili en önemli belirleyici, genetik faktörlerdir. Yani kısa bir anne babanın çocuğu büyük ihtimalle kısa boylu olacaktır. Ancak kişinin genetik sınırları dahilinde boyunun uzaması için yapılabileceği bazı şeyler var.

Doğru beslenme ve spor

Boy uzamasında sağlıklı beslenme önemlidir. Bu nedenle gereken bütün vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınması şarttır. Kemik gelişimi için en önemli vitaminler D vitamini ve kalsiyumdur. Vücuda alınan kalsiyumun kemiklerde emilimini sağlamak için yeterli ölçüde D vitamini tüketilmesi gerekir. D vitamini ve kalsiyum en çok süt, süt ürünleri ve yumurtada bulunur.

Doğru sporları yapmak boy uzaması üzerinde etkilidir. Basketbol, voleybol, yüzme gibi sporlar boyu uzatabilir. Öte yandan futbol, halter gibi sporlar boy uzamasını yavaşlatır.

boy uzamasını engelleyen faktörler saç uzunluğu boy uzamasını etkiler mi boy uzamasını etkileyen faktörler saç uzunluğu boyu etkiler mi boy uzamasını engelleyen şeyler boyun uzamasını engelleyen faktörler boyu etkileyen faktörler saçın uzunluğu boyu etkiler mi uzamayi engelleyen faktorler boy uzamasını neler etkiler

2 Replies to “Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*