Boğmaca Hastalığı Belirtileri ve tedavisi

Boğmaca, Boğmaca Hastalığı, Boğmaca Belirtileri, Boğmaca Tedavisi, Boğmaca Bulaşır mı, Bogmaca Bulaşıcımıdır, Boğmaca Bulaşma Yolları

Boğmaca

Bulaşıcı bir solunum sistemi hastalığıdır. Her yaşta görülmekle birlikte çocuklarda daha fazla görülür ve ağır seyreder.
Hastalık etkeni olan “bordatella pertussis”in tek konakçısı insandır.
Bulaşma, solunum yolundan öksürük gibi nedenlerle atılan ve havada serbest halde bulunan asılı küçük damlaların başka kişiler tarafından solunum yoluyla alması ile oluşur. Aynı evde yaşayan insanlar aşılanarak bağışıklık oluşturulmamışsa bu hastalığa yakalanırlar. Bulaşıcı etki en fazla öksürüğün başlamasından önceki dönemde görülür. Öksürük başladıktan üç hafta sonrasına kadar da bulaşıcılık devam edebilir.

Boğmaca her yaşta görülür. Küçük bebeklerde hastalık ağır seyreder. Hastaların %25’i ergen ve genç erişkinlerdir. Hastalık, etkenin alımından yaklaşık 6-20 gün (ortalama 10 gün ) sonra ortaya çıkar. Hastalık 6-10 hafta sürer. Üç dönemi vardır. ılk döneminde burun akıntısı, gözde yaşarma, halsizlik ve fazla yükselmeyen ateş gibi hafif üst solunum yolu infeksiyonuna benzer belirtiler ortaya çıkar. ıki hafta kadar sürer. ıkinci dönemde kuru öksürük başlar ve çok geçmeden boğmaca için karakteristik olan şiddetli öksürük nöbetleri ortaya çıkar.

Boğmaca Hastalığının Seyri

Bir günde onlarca nöbet gelişebilir. Boğulurcasına art arda öksürük, morarma, kusma ve derin, sesli bir iç çekme olur. Nöbetten sonra çocuk bitkinleşir. Bu dönem 2-6 hafta sürer. Üçüncü dönem iyileşme dönemidir. Bu dönemde nöbetler gittikçe seyrekleşir. Bir ay içinde tümden yok olur. Hastanın yaşı ne kadar küçükse komplikasyonlar o kadar sıktır. En sık bronkopnömoni, atelektazi gibi solunum sistemi komplikasyonları görülür. Ölümlerin başlıca nedeni pnömonilerdir Çoğu hasta evde tedavi edilebilir. Altı aydan küçük bebekler ve ağır hastalar hastaneye yatırılmalıdır. Hastalığı geçirenler ömür boyu bağışıklık kazanırlar. Difteri-boğmaca ve tetanoz karma aşısı yapılarak bağışıklık kazandırılır.

 

bogmaca bulasirmi boğmaca hastalığı belirtileri boğmaca bitkisel tedavi boğmaca etkeni boğmacanın bitkisel tedavisi ibrahim saracoglu bogmaca Boğmaca hastalığı bulaşıcımıdır boğmaca bulaşıcımıdır tedavisi ne kuru karma öksürük ilacı boğmaca hastalığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*