Boğaz Ağrısına iyi Gelen Bitkisel Çaylar

Boğaz ağrılarını azaltmak ve boğazınızı yumuşatmak için bitki çaylarından faydalanabilirsiniz. Bitki çayları hem sıcak hemde içerisinde ki etken maddeler sayesinde öksürüğüde keserek, boğazın tahriş olmasını engellerler.
Yazımızda yer alan bitki çaylarının dışında, tıkanan ve ağrıyan boğazınız için sarımsak’ı ayrıca kullanabilirsiniz.
Doğal olarak hazırlanan bu bitki çayları ve ağız gargaraları, boğaz ağrısını 2 temel şekilde tedavi eder. Bunların ilki, kuruyan boğazınızda mukoza salgısını arttırarak daha fazla tahriş olmasını engellemektir. İkincisi ise, boğazda ki ağrıyı azaltır ve enfeksiyona neden olan bakterinin daha hızlı yok olmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminizi destekler.

Boğaz Ağrısını Geçiren Bitki Çayları

 boğaz ağrısına ne iyi gelir ahmet maranki  boğaz ağrısı tedavisi  boğaz ağrısına iyi gelen  boğaz ağrısına çözüm  boğaz ağrısına doğal çözümAdaçayı : Adaçayı hem boğaz ağrısında hemde öksürük tedavisinde çok sıkça tükketiğimiz bir içecek. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde boğazdaki iltihaplanmayı azaltır ve öksürüğü geçirir. Adaçayının içine 2-3 damla limonve tatlandırmak için 1 çay kaşığı bal ilave ederek doğal bir antibiyotik elde edebilirsiniz. Limon C vitamini desteği sağlarken, balda hem mikropların ölmesini hemde boğazınızın yumuşamasını sağlar.
Hazırlanışı : 2 çay kaşığı adaçayına, 1 bardaklık kaynar su ekleyin ve 5 dakika kadar demleyin. Demlenen çayın içine 1 çay kaşığı bal ve Limon suyu ilave ederek sıcak sıcak için.
Meyan Kökü Çayı : Meyan kökü, boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan faydalı bitki çaylarından biridir. Meyan kökü, sadece boğaz ağrısı ve enfeksiyonunda değil, ağız içi yaraları, mide ülseri, alerji ve viral enfeksiyonlar için etkili bir bitkidir.
Meyan Kökü çayını Adaçayında olduğu gibi demleyip sıcak içebilirsiniz.
Soğuk Meyan Kökü : Bir süzgecin içine kuru meyan köklerini koyun ve üzerine 1 parça buz koyun. Süzgecide bir Kabın üzerine yerleştirin. Buz eridikçe meyan kökü ruhunu alacaktır. Bu süzülen suyu da Kabın içinde toplayın ve için. Çok ama Çok faydalı bir yöntemdir.
Papatya Çayı : iltihap sökücü özelliği olan papatya çayı, aynı zamanda uykuya da sebep oldugu için akşam yatmadan önce içmeniz daha doğru olacaktır. Hem gece boğazın kurumasını engelleyerek boğaz ağrısını keser hemde daha derin ve rahat bir uyku uyumanızı sağlar.
Şayet gün içinde de boğaz ağrısı oluyorsa ve siz bu durumdan rahatsız iseniz, Papatya çayını soğumaya bırakıp gargara yaparakta Boğaz ağrısını tedavi edebilirsiniz.
Karaağaç Çayı : Karaağacın kabukları ,özelliğinden dolayı su ile temas ettiğinde eriyerek Jöle kıvamı alır. Bu jöle boğazınızın çeperini sararak nemlendirir. Bu sayede hem gıcığa iyi gelir, hemde boğazın tahriş olmasını engeller. Karaağaç kabuğu bulamaz iseniz, eczanelerden karaağaç içeren pastil ve şuruplar temin edebilirsiniz.
Okaliptüs Çayı : Okaliptüs, ruhu sayesinde hem nefesinizi açar hemde sinüslerinizin rahatlamasını sağlar. Şayet boğaz ağrısı ile birlikte, burunda akıntı veya öksürükte varsa okaliptüs ile bu durumdan kurtulabilirsiniz.
1 Tencerenin içine az miktarda su katıp ocağın üstüne koyun. içerisine 3 damla kadar okaliptüs yağı damlatın ve çıkan su buharını içinize çekin. Bunu yaparken başınıza havlu örterseniz buharın kaçmasını engellemiş olursunuz.

Zencefil Çayı :Taze zencefili iyice yıkadıktan sonra sert kabuğunu temizleyin. Kaynamış suyun içine atmak için zencefili ince ince dilimleyebilir ya da rendeleyebilirsiniz. Daha sonra , önceden kaynatmış olduğumuz suyu bir bardağa koyup içine zencefil parçacıkalrını atıp demlemesini bekleyin. Demlendikten sonra Sıcak Sıcak için. Zencefil aynı zamanda Gribe de çok iyi gelmektedir. Vücutta ki kırgınlığı alarak, daha dinç olmanızı sağlar.

Boğaz Ağrısını Nasıl Geçer

* Günde 3-4 kez tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Gargara için 1 çay kaşığı tuzu 1 su bardağı ılık suyla karıştırın.
* Boğazın kurumasını önlemek için bol bol sıvı tüketin. Ilık suya 1 çay kaşığı bal karıştırarak boğazınızı yumuşatabilirsiniz.
* Havanın kuruması, boğazınızı da kurutur. Kış aylarından evin veya işyerinizin havasının yeterince nemli olmasına özen gösterin. Şayet kombi kullanıyorsanız hafif ıslak bir bez alıp kombinin üzerine koyarsanız içeride ki nem oranını koruyarak, boğazınızın kurumasını ve sert, kuru öksürük oluşmasını engeller.

çocuk boğaz enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler vücut yorgunluğu boğaz ağrısı için bitkisel çaylar boğaz tıkanmasına ne iyi gelir boğaz ağrısına iyi gelen çaylar boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler bogaz tahrisine ne iyi gelir boğaz ağrısına iyi gelecek cay boğaz ağrısına iyi gelecek bitki çayı boğaz ağrısına hangi bitki çayı iyi gelir boğaz ağrısı ve öksürüğe ne iyi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*