Bılgıldak Nedir ? Ne Zaman Kapanır ?

Bıngıldak Nedir ?

Her bebek baş kısmının üst kısmında yumuşak bir bölge ile doğar. Bu yumuşak bölgeye tıpta  fontanel Halk dilinde ise bıngıldak denilmektedir.

Bıngıldak Ne işe Yarar ?

Bıngıldağın olması doğum sırasında rahimden çıkmak için hem anne açısından hemde bebek açısından kolaylık sağlar.

Bıngıldak ayrıca bebeğin baş kısmının büyümesini ve beyin gelişimi için daha fazla bir hacim sağlar.
Bebeklerde Bıngıldak olmazsa Rahimden dışarı çıkamaz ve anneye cok acı verir. Bıngıldak doğum sırasında baş kısmının 4 ayrı parçaya ayırır ve sıkışma özelliği kazandırır.Bu sayede baş kısmının rahime baskı uyguladığı yerlerde bu yumuşak bolgeler daralarak kafa büyüklüğünü küçültür ve rahimden geçmesini sağlar.

Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ?

Bıngıldak normal durumlarda bebek 8-18 ay içerinde iyileşir (kapanır) ve bu bölge sertleşir. Eğer bu zaman zarfı içinde bıngıldak kapanmazsa bebeğin kafatası kemiklerinin kaynamadığı anlaşılır ve doktora başvurulması gerekir.

Bıngıldak büyüklüğü her bebeğin farklıdır. Bu yüzden bıngıldağın geçme süresi de değişkenlik göstermektedir. Doğumdan sonra 2 ay ile 2 yıl arasında bu kapanma devam edebilir.
Bıngıldağın geç kapanması (2 yaşından sonraya sarkması) sorun olduğu gibi çok erken kapanmasına sorundur ve doktora başvurmak gerekir.

Bunlardan Korkmayın

Bunları Yapmayın

Written by admin on Haziran 8th, 2013 with no comments.
Read more articles on Çocuk Sağlığı.

Related articles

No comments

There are still no comments on this article.

Leave your comment...

If you want to leave your comment on this article, simply fill out the next form:
*

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> .

This is the content of the ad4.php file. Leave it blank or include your ad.