Saglikli Olmak adına herşey..

Bebeklerde Sivilce Oluşması ve Tedavisi

Bebeklerde Sivilce Oluşması ve Tedavisi

Anne ve babalar daha yeni kavuştukları bebeklerin yüzünde ki sivilce ve kızarıklıkları görünce korkuya kapılırlar. Ancak durum çokta korkulacak birşey değil. her insanda olduğu gibi bebeklerde de sivilce çıkar.
Bebeklerde sivilce çıkması kir veya bulaşmadan dolayı olmaz. Daha çok vucudunda meydana gelen değişimlere bağlı olarak ve anne sütünden kaynaklanır. Bebek cildi çok hasas olduğu için sakın bebekte ki sivilceleri sıkmayı falan denemeyin. Hem canı çok yanar hemde leke kalır.
Çoğunlukla, hamileliğin son zamanlarında anneye ait hormonlar plesentaya geçip bebeği etkiler ve yağ bezlerini uyararak yağ salgılanmasına sebep olur, bu durumda bebeklerde sivilce çıkmasına neden olur.

Bu sivilceler bazen doğum anında bebeklerde mevcut olabilir ama genellikle 3-4 haftalık bebeklerde daha çok görülür. Çoğunlukla alın ve yanak kısmında çıkan sivilceler bebeğin gelişmesiyle beraber 6-8 aylık olduktan sonra tamamen geçer.

Bebeklerde Sivilce Neden Çıkar

Yukarıda yazdığımız nedenlerin dışında bebekte sivilce çıkmasına neden olan başka sebeplerde vardır. Bunlar ;

  • Bebeğin çamaşırını yıkadığınız deterjandan kaynaklanıyor olabilir. Bebek cildi çok hasas olduğu için kolay alerjik reaksiyon verir.
  • Bebeklerin çok öpülmesi de sivilcelere neden olabilir. Yetişkin insanın ağzında bol miktarda bakteri bulunur. Bu bakteriler bebeğin yüzünde sivilce oluşmasına sebep olabilir.
  • Bebeğin kendi salyasının yüzünün bir bölgesinde uzun süre kalması , bu bölgenin mikrop kapmasına sebep olabilir. Bu mikroplarda sivilce oluşmasını tetikler.
  • Anne sütü. Bebeği emzirirken sütün yanaklarına gelmesi ve bebeğin yüzünün ve ağız cevresinin temizlenmemesi cilt kirlenmesine neden olur.

Bebeklerde Sivilce Nasıl Geçer

Bebeklerde Sivilce neden Çıkar ve Nasıl Geçer
Bebeklerde Sivilce neden Çıkar ve Nasıl Geçer

Bebeğinizin yüzünde ki sivilceleri tedavi etmek için yapmanız gereken en basit yöntem duru su ile yüzünü yıkamak. ıslak mendil kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bazı ıslak mendillerde kozmetik ürünlerde bulunan maddeler olabilmektedir. Bunlar bebeğin cildine ağır gelebilir.
Süt verdikten sonra bebeğinizin yüzünü güzelce duru su ile hafif masaj yaparak silin ve ardından mutlaka kurulayın.
Gerekmediği sürece bebeklere sivilce kremi veya herhangi bir ilaç kullanmayın.

Bebeklerde sivilce oluşmasının özel bir sebebi yoksa beklemenizde fayda vardır. bebek sivilceleri çoğunlukla zamana bağlı olarak geçer. Özellikle yağ bezlerinin çalışma sisteminin yoluna oturması sonucu bu sivilceler oratadan yok olur.

 

bebeklerde sivilce bebeklerin yüzündeki sivilceler bebeğin yüzündeki sivilceler bebeklerin yuzunde cikan sivilceler bebeğin yüzünde sivilce bebeklerde yuzde sivilce bebek yüzünde sivilce bebeklerin yüzünde sivilce neden çıkar bebeklerin yuzunde sivilce neden olur bebeğimin yüzünde sivilce1 thought on “Bebeklerde Sivilce Oluşması ve Tedavisi”

  • genellikle anne sutunden gecen hormonlardan kaynaklandığı dusunulur. burada belirtildiği gibi su dışındaki maddeler cilde zarar verebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir