Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Bebeklerde diş çıkarma Genel olarak 7. aydan itibaren başlar. Ancak bu durum bazen farklılık gösterebilir. Bazı bebeklerde geç diş çıkarma görülebilirken  bazılarında ise erken görülebilmektedir. Bu bebek gelişimi ile alakalıdır. Bazen anne ve baba’nın geç diş çıkarmış olması bebeklerde de etkisini gösterebilmektedir.
Bebeklerde Diş çıkarma zamanları ve süreleri için oluşturulmuş Diş çıkarma tablosu sayesinde bebeğinizin ne zaman diş çıkaracağını ve bunun ne kadar süreceğini kolaylıkla görebilir ve öğrenebilirsiniz.

Diş Çıkarma Tablosu

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu
Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe değişir. Ancak Bebeklerde Diş çıkarma belirtileri genel olarak ;
Kaşıntı : En çok görülen belirtidir. Bebeğinizin damağı Diş çıkarmadan dolayı çok kaşınız ve bebeğiniz sürekli elini parmağına götürür. Buldugu herseyi ağzına sokmaya çalışır. Bunun için eczanelerde satılan Bebek diş kaşıyıcılarını satın alabilirsiniz.
Sinirlilik: Diş çıkarma sırasısında bebeğinizin canı acıyacağı kızgın olabilir.
Salya Akması : Çene Yapısında değişimlerden dolayı çocugunuz ağzını sürekli açıp kapatır. Bu durumdan Dolayı sürekli salyaları akar.
Yanak sürtme ve kulak çekme: Arka azı dişleri çıkmaya başlamasından itibaren diş etlerindeki sancı yanağa kayabilir. Bebeğinizin yanağını sürtmesinin ve kulağını çekmesinin sebebi budur. Ancak, kulak çekerek aynı zamanda kulak enfeksiyonuna yol açabilir.

İshal: Avustralya’da Çocuk Hastanesi tarafından yapılan son çalışmada, diş çıkarmada görülen en sık belirti olarak tespit edilmiştir. Ancak bunun tek sebebi dişler değildir. Diş çıkarmaya başlayan bebekler kemirme ve ısırma işlemi çok yaptıgı için dolaylı olarak iltihaplanmadan da kaynaklanıyor olabilir.

Düşük dereceli ateş: Diş çıkarma sırasında bebeklerde hafif bir ateş olabilir. Yapılacak en iyi şey iki günden fazla olursa doktorunuza bildirmek.

Uyku Düzensizliği: Gece ve gündüz olabilir. ağrı arttığında Çocuğunuz geceleri daha sık uyanır.

 

bebeklerde diş çıkarma sırası bebeklerde diş çıkarma tablosu çoçuklarda diş çıkarma zamanları diş çıkarma tablosu bebeklerde gec dis cikarma nedenleri bebeklerin diş çıkarma tablosu diş çıkarma sırası bebeklerde dis çıkarma bebeklerde dis cikarma belirtileri bebeklerde diş sırası

109 Replies to “Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

 1. hocam 14 aylik oglumun ust onde 4 alt önde 2 disi cikti 4 gundur huysuz agliyo yemiyoo hic bişey en arkadaki azı diş sismis be yapabilirim normal mi

  1. Merhaba. Sizde veya eşinizde ki diş çıkarma şekli bebeğinize kalıtsal olarak gecebiliyor. Bu yüzden her bebekte dış çıkarma sırası farklı olabiliyor.

 2. Merhaba
  kızım 21 aylık üst 4 alt 4 dişi var.alt azı beyaz sismisti kan oturmuş iştah kesik kan oturmasinda bir aksilik varmıdır normalmi dir korkuyorum lütfen acil cvp

 3. Merhaba oğlum suan 29 aylik 20 tane disimiz tamamlandı hepsinide erken cikardi ama hala azi dislerinin oldugu yerleri çok kasiyor sanki tekrar diş çıkaracakmış gibi huysuz hafif atesli ne olabilir acaba ?

  1. Merhaba Filiz hanım. Damağını kontrol edin. Çıkan dişler birbirlerine baskı uyguluyor olabilir.

 4. merhaba, kızım 12.ayına giricek 10 aylıkken alt 2 dişini çıkarmaya başladı, 2gün öncede farkettigimde üst yan damadıgında hafif kabarıklık var ve birazda beyaz gibi, ve sanki normal damak yerine sanki birazcık üst tarafında gibi bu normalmidir? Ayrıca kızım emeklemeyi sevmiyor ellerinden tutunca adım atıyor. Bu arada anne sütü vermeye devam ediyorum. Cevabınız için şimdiden tesekkürler.

  1. Merhaba Aynur hanım. Damakta ilk neresi ince ise, dişin izini ilk orada görürsünüz. Bu yüzden bahsettiğiniz beyazlık farklı yerlerde görülebilir. Bebeğinize en az 18 ay Anne sütü vermeye devam edin.

 5. merhabalar kızımız 18 aylık ön üst 2 alt 2 dişi war sadece bu normalmı öbür diş belırtıleri yok bilgi verirsenız sevinirim

  1. Merhabalar. Diş çıkarma süresi kalıtsal nedenlere bağlı olarak değişebiliyor. Sizde veya eşinizde geç diş çıkarma duurmu oldu mu ?

 6. Merhaba hocam benim oğlum 17 aylık 18 tane dişi var herdefasında 4 diş çıkarıyo bukadar hızlı çıkarması normalmi diğer iki azı dişde çıkıcak gibi yani nerdeyse tamamladık dişlerimizi teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba Alev hanım. Bebeklerde ilk dişlerin çıkması aralıklı oluyor. Diğer dişler kısmen daha erken çıkıyor. Baba’da yada sizde bu tür bir durum yaşnmışsa, kalıtsal olarak bebeğinize geçmiş olabilir. Korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Sadece dişlerin düzgün çıkıp çıkmadıgına bakmanız yeterlidir.

 7. Merhabalar.Benim oğlum 22 aylık ve alt sol ikinci azı dişini patlatmış dun farkettim yaklaşık 1 aydır hiçbirşey yemek istemiyor .bazen yemek yemek istiyor ama geri gidiyor diş çıkmasında bu kadar uzun iştahsızlık olurmu ?Yoksa başka bir sebep olabilirmi?

  1. Merhaba Selda hanım. Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde iştahsızlık çok sık görülüyor. Dişin oluşumundan tam olarak dışarı çıkana kadar ki zamanda bu durum yaşanabiliyor. bebeğinize ılık ve sulu ( Meyve Çorbası vb) yemekler yedirmeye çalışın. Katı yiyecekler dişlerini ağırttığı için yememezlik yapıyor olabilir.

 8. Mrb benm bes aylik bi oglum var uc bucuk aylik oldugundanberi dis cikariyo yandaki iki disi cikti ust damaktada bi tane cikti normalmi lutfen mail atin cok merak ediyorm

  1. Merhaba Ayşe Hanım. Herşey normal. Korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Bebeğinizin dış çıkarması genetik nedenlerden dolayı zamanlarda farklılık gösterebilir.

 9. Merhabalar benim kızım on aylık alt iki disimiz çıkmıştı dokuz aylıkken bugün fark ettim üstten bır disimiz çıkmış ama üst yan dis ön dişler çıkmadan yan çıkmış normal mi??

  1. Merhaba Burcu hanım. Diş sırasında değişiklik olabilir. Bebeklerde ilk önce alt ön dişler çıkar. Sonrasında ise diğer dişler çıkmaya başlar. Bebeğinizin dış çıkarmasında herhangi bir problem yok. içiniz rahat olsun

 10. Hocam benim kızım 9. Ayına 4 gün önce girdi ve şuan huysuzluk iştahsızlık uyku problemi ve bugün de yanakları falan kızarmaya başladı bunlar normal mi ve kızarıklık son evre mi diş çıkarmak için teşekkürler.

  1. Merhaba Hayri bey. Kızarıklıklar damakta oluyor yoksa yüzünde mi ? Şayet yüzünde oluyorsa bunun diş ile alakası yok. Gribal enfeksiyon söz konusu olabilir. Bu esnada dişte çıkarıyor olabilir ancak kızarıklık ile diş çıkarmanın alakası yoktur.

 11. Merhaba!
  2,5 aylık kızım bu aralar eli sürekli ağzında ve salya salgılıyor.Diş kaşıntısı belirtisi mi? Eğer diş kaşıntısı ve diş belirtisiyse,erken diş çıkarmanın zararları var mı? Ve ya bununla ilgili ne gibi önlem alabiliriz…
  Selamlar Ali!

  1. Merhaba Ali bey. Büyük olasılıkla diş çıkarıyordur. Erken diş çıkarmanın herhangi bir zararı yoktur. Bunun için herhangi birşey byapmanıza gerek yoktur.

  1. Merhabalar Yasemin Hanım. Çene yapısından dolayı böyle bir farklılık meydana gelmiş olabilir. Bir dentiste gidip muayene etmenizde fayda var. Böylelikle ilerde oluşabilecek şekil bozuklukların önüne geçmiş olsunuz

 12. Merhaba hocam benim kizim 11 aylık üstten 2 diş çıkarttı cok zorlanıyor öksürük iştahsızlık kusma oluyor bunlar normal mi

  1. Merhaba Ayşe Hanım. iştahsızlık olması normal ancak bulantı ve Öksürmesi diş ile alakalı değildir. Bu konuda bir doktora muayene olmanızda yarar var. Faranjit söz konusu olabilir. Geçmiş olsun

   1. Merhabalar hocam bu şikâyetler le doktora goturdum bronşit baslangici varmis cok üzülüyorum bu sureci nasil atlatirim hocam yardimci olun bana

    1. Merhaba Ayşe Hanım. Bronşit başlangıcında, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız önemli. Soğuğa dikkat edin. Özellikle geceleri bebeğinizin üstünü açmasını engelleyin. Terlememesine dikkat edin. Çok geçmiş Olsun.

 13. merhaba benim bebegim 7bucuk aylik alt on dislerini cok zor cikardi simdi ust yan kesici dis yerinde derinin altinda. etinde dis yeri kadar morarma var anlamadim ne yapmaliyim

  1. Merhabalar Fatma Hanım. Hafif morarmalar olabilir. Ama renk tonu koyu ise, mutlaka doktora gidip muayene olun. Apse söz konusu olabilir.

  1. Merhaba Merve Hanım. Bebeklerde diş çıkarma,kalıtsal nedenlerden de kaynaklanabiliyor. Sizde veya eşinizde geç diş çıkarma durumu yaşandıysa, bebeğinizde de geç diş çıkarma görülebilir. Genel olarak korkmanıza neden olacak bir durum söz konusu değil. Sabırla bebeğinizin dişlerini çıkarmasını bekleyebilirsiniz :)

 14. merhaba benim kızım 15 ayı doldurdu ama hala hiç dişi çıkmadı kan testlerini yaptırdık herşey normal çıktı ama dişleri hala yok 4aylıktan beri kaşınıyor damakları hala kaşınıyor ama diş yok bende tedirgin oluyorum normalmi dişlerinin çıkmamış olması ne zmana kadar çıkmama ihtimali var

  1. Merhabalar Fazilet Hanım. Siz veya eşinizde de bu durum yaşandımı ? Şayet siz veya eşiniz dişleri geç çıkardıysa bebeğinizin de dişlerinn çıkmaması normal.

 15. Merhaba kızım 23 aylık üst 8 alt 8 dişi var azı dişleri çıkmadı bu normalmi ne zaman çıkacak acaba

  1. Merhaba Özden Hanım. yaklaşık 4 ay içinde büyük olasıklıkla azı dişleri çıkacaktır. Diş çıkarma süreleri kalıtsal olabildiği için erken veya geç çıkabiliyor.

  1. Merhaba Funda Hanım. Dentist’e gidip göstermenizde fayda var. Dış çıkmamasının sebeplerinin araştırılması gerekir.

 16. Merhaba.Oğlum 40 aylık ve 20 tane dişi tam.Sağ sol alt çene ikinci azıların yanları tekrar diş patlatacak gibi şişmiş normal midir?

  1. Merhaba Sultan Hanım. Bazı çocuklarda yalancı dişler çıkabiliyor. Çocugunuzun ağzını kontrol edin. Bu bölgelerde diş çıkmaya başlarsa doktora gidip çektirin. Bir daha çıkmayacaklardır.
   Bazı durumlarda diş kökleri yukarıya yakın olur. Bu yakınlıktan dolayı bu bölgeler beyazımsı görülebilir. Sizde ki durumda bundan ibaret olabilir. Ancak önleminizi erkenden almak adına, çocugunuzun ağzını kontrol etmenizde fayda var.

 17. 24.mart.2014 doğumlu oğlum.çok huysuz sürekli ağlıyor alt iki dişi 3 hafta önce çıkmıştı.şimdide ust orta dişten bir tane patlayıp çıkmış.gece hiç uyumuyor .her 10dakıkada bir kalkıyor.yemek yemeyı kestı.çok sevdiği yoğurdu bile yemiyor sadece anne sütü istıyor.ne yapabilirim çok zayıfladı.bu arada çalışan bir anneyim.ne önerirsiniz?

  1. Merhaba Zeyser Hanım. Büyük olasılıkla ağrıları olduğu için birşey yiyemiyor. Diş kaşıntısı ve ağrısı için önlem almanız gerekir. Bebeklerde diş çıkarmada ki bu ilk süreçte kilo kaybı olması normaldir.

 18. Merhaba hocam 14 aylık kızım var alttan 2 tane ustten 1 tane ve ustten iki tane azı dişi cıktı azı dişlerin cıkması normalmi acaba.

 19. merhaba
  benim kızım 14 aylık oldu ama daha hiç bir dişi çıkmadı ve şu an için çıkcak gibi de bir belirtisi yok ayrıca yürümüyor ve emeklemesi de yok sadece poposunun üstünde kendini kaydırarak istediği yere ulaşıyor . koltuğa tutunarak sıralama yapabiliyor acaba gelişim geriliği olabilir mi çünkü ben hamileyken sürekli istifrar etmekten hiç beslenemedim ve vitaminleri hiç kullanmadım bunun etkisi olabilir mi ayrıca 6 yaşında bir kızım daha var ama onun herşeyi zamanında olmuştu 2. kızım da niye böyle oluyor çok endişeleniyorum doktora götürdüğümde onlarda net bir şey sölemiyor bekle diyorlar kalsiyum ve d vitamine devam diyorlar

 20. merhaba.Kızım 23 aylık ve son 7 günün 3 yada 4 günü yüksek ateş ,diş etlerinde şişlik,uykusuzluk,ağrı ve iştahsızlıkla geçti.yavaş yavaş iştahı ve uykusu düzelmeye başlasa da hala huzursuz dünden beride diş etlerinde kanamalar oluyor!!!bu kanamalar normal mi?

 21. merhaba kızım 29 aylık ve dişlerini tamamlamak üzere diş çıkarma ile ilgili pek bir sorun yaşamadık biraz geç çıkardı okadar normaldir diye düşünüyorum lakin ön alt iki dişinin altında sanki iki diş daha çıkıyor gibi …bu mümkünmüdür acaba ..teşekkür ederim

  1. Merhaba Esra Hanım. Bahsettiğiniz durum mümkündür. Yalancı dişler dediğimiz bu dişler biraz büyüdüğünde Doktora gidip çektirin. Aksi Halde kızınızın dişleri Çarpık veya Öne-Arkaya doğru yamuk şekillenebilir.

   1. peki yalancı dişlerin çıkma sebebi nedir …kızıma ağrı konusunda rahatsızlık verirmi…teşekkür ederim

    1. Çene yapısından kaynaklanmaktadır. Ağrı konusunda sorun yaratamayabilir ancak estetik görünüm açısından olumsuz bir görüntü oluşmasına neden olurlar

 22. Merhaba benim 750 gr dogan ikiz bebeklerim var suan 15 ayliklar oglumun uste bir altta iki disi var kizimin usten bir disi yeni cikmak uzere demir vitaminerini biraktik sizce bu normalmi

 23. Merhaba hocam benim oglum 8 bucuk aylik isalimiz var burnumuz akiyor ama hala hic disimiz yok sebep ne olabilir buyuk oglum 7 aylikken cikarmisti ilk disini hala emeklemiyor oturmasi uzanmasi normal ama emeklemeye niyeti yok

  1. Merhabalar. Bazı Bebekler 10-13 aylık olduklarında diş çıkarmaya, emeklemeye başlar. Oturmasında bir sorun yoksa fiziksel bir problem olmadıgını da gösterir. Bebeğinizi yere uzattığınızda Öne veya arkaya doğru kendini sürüklüyor mu ?

 24. Merhaba benim oğlum 9aylıkaltta iki dişi var bugün farkettim üstte iki köpek dişi çıkmış ama üst kesici dişler yok normalmi acaba

 25. merhaba kızım 14 aylık sadece alt çenede 2 diş var birde üst de 1 dişi çıkmak üzere bu normal seyrinde mi?? çevremizde geç diş çıkaran bebeklerin dişleri daha sağlam olur diyorlar ne kadar doğru?? geç diş çıkarmak herhangi bir vitamin eksikliğinin göstergesimidir???teşekkürler

  1. Merhabalar. Geç dış çıkarması ne dişlerinin çürük olacağı anlamına gelir nede sağlam. Bu genetik ile alakalı bir durumdur. Kızınızın gelişimine ve genetiğine bağlı olarak diğer bebeklerden farklı dönemlerde dış çıkarması çok doğal bir durumdur. Olumsuz bir durum yok ortada içiniz rahat olsun

 26. Merhaba oğlum 1 yaşına girdi . 10 aylıkken alt orta dişleri çıktı ancak 2 ay geçti ama hala çıka başka dış yok. Bi sorun varmıdır ?

  1. Merhaba Emel Hanım. Diş çıkarma genetik özelliklerde gösterir. Siz veya eşiniz geç diş çıkardıysa bebeğinizin de geç diş çıkarması söz konusu olabiliyor.
   Olumsuz birşey düşünmenize gerek yok. Herşey yolunda

 27. merhaba oğlum 2007 doğumlu 4 ay önce ön dişleri cıktı ve yerine diş çıkmadı yapmam gereken ne dir. teşekkür ederim.

 28. Merhaba oğlum 6.ayını tamamladı alt iki dişi çıktı onlar çıktığında çok sıkıntı yaşamamıştık fakat şu an beyaz görünen yan iki üst dişi var ve sanırım çok sıkıntı çekiyor çünkü hiçbir şey yemiyor biberon kesinlikle almıyor kaşıkla mama veya çorba yoğurt meyve hiçbirini yemek istemiyor.sadece anne sütünü alıyor o da yetmediği durumlarda ne yapacağımı şaşırıyorum.nasıl davranmalıyım beslenme sorunu kalıcı hale gelir mi teşekkürler

  1. Merhaba Çiğdem Hanım. Beslenme konusunda korkmanıza gerek yok. Bir çok bebekte diş çıkarırken iştahsızlık ve kilo kaybı görülebilir. Süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Ağrı olduğunu düşündüğünüzde ağrı kesici şurup içirebilirsiniz.

 29. Merhaba oglum 5aylik hic yatmiyor durmuyor kulaklari kizariyor hep elini kulagina vuruyo.ishal oluyor bunun nedeni nedir?

  1. Merhabalar. Bebeğinizi Mutlaka doktora götürün. Olası 2 sebep var.
   1. Bebeğinizde Otit dediğimiz orta kulak iltihabı söz konusu olabilir.
   2. Bebeğiniz dişlerini çıkarıyor olabilir. Çocuğunuz yerde gördüğü herhangi birşeyi direk ağzına atıyorsa sebebi diş çıkarma diyebiliriz.

 30. mrhb benim oglusum simdı 1 yasında once ust dısı alt orta kesıcı sonra ust tekrar sonra alt ve kopek dısını cıkardı sımdı azı dısı galıba cıkacak sızce normalmı bu durum tsekur ederım…

 31. Merhaba oğlum 10 aylık 7.5 aylıkken alt orta dişleri çıktı şimdide üst ve alt köpek dişleri patladı üst ortalar çıkmadan normal mi acaba

 32. mrb benim oğlum 4 yaşını 9 ay geçiyor ve alt dışı sallanıyor altından diğer dış gözüküyor bu normal mi

  1. Merhaba Fatma Hanım. Çocuklarda ilk çıkan dişleri düşmesi normal. Dikkat etmeniz gereken, yeni çıkan dişin yamuk çıkmaması için eski dişi çektirmeniz.

 33. Merhaba benim kizim 18 aylik alt ve ust onler ust 2 numaralar ve tum 4 numaralar patladi ama alt on yan disler yani 2 numaralar yok.kabariklik bile yok.eksik olma durumu olabilirmi beklemelimiyim

 34. Merhaba oğlum 37 ayın içinde 10 gündür sık sık olmamakla birlikte ishal dün sgzım agrıyo demeye basladı 20 dişinide tamamladı aslında normal bir durummu teşekkürler

  1. Merhaba Hande Hanım. Doktora gitmenizde fayda var. Dişlerini tamamladıysa sorun başka birşey olabilir. Geçmiş olsun

 35. Merhaba kızım 4 aylık salyaları çok akıyo eline ne geçerse emiyor ve 2 3 gündür ishal olmuş durumda diş mi çıkarıyor acaba

  1. Merhaba Sedef Hanım. Büyük olasılıkla, sizinde dediğiniz gibi kızınız diş çıkarıyor. Damakları kaşındığı içinde eline geçirdiği herşeyi ağzına götürüyor.

 36. Oglum 25 aylik.3 gundur yuksek ates vardi ama neyseki bugn agir agir dusurebildik.simdi agzini gosteriyo ve burnunun uzerine dogru gosteriyo , acidigini soyluyo.bu 2. Azi dişlerinin çıktığının gostergesi olabilirmi? Gece surekli uyaniyo ve bagirarak uyaniyo sanki agri saplanmis gibi.kucagimizda sallarkwn bile uyumakta gucluk cekiyor.bu surec ne kadar devam eder ogrenebilirmim? Teşekkürler

  1. Merhaba Tarık Bey. Bebeklerde Diş çıkarma genetikte olduğu için değişkenlik gösterebilir. Siz veya eşiniz geç diş çıkardıysa bu bebeğinizde de geç diş çıkarması anlamına gelebilir. Bu yüzden süreç konusunda birşey söylemek doğru olmaz. Ateşi iltihaba bağlı olarak yükselmiyorsa korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değil. Elinizin altında ateş düşürücü şurup bulundurun. Ateşi yükseldikçe kullanırsınız. Bunun dışında yapacağınız herhangi birşey maalesef yok.

 37. Bebeğim 10 aylık oldu ve hala dişleri çıkmadı 3 4 aylıktan beri ağzı akıyor ve bi kaç aydır sürekli elleri ağzında .

  1. Merhaba Fatma Hanım. Bazı bebeklerde diş çıkarma kalıtsal olarak geç yaşanabiliyor. Ancak belirtileri olup uzun zamandır dış çıkaramıyorsa muayene etmenizde fayda vardır. Destek amaçlı tedavi uygulanabilir.

 38. Kizim su anda 6 aylik cok huzursuz 4. Aydan itibaren disleri kasiniyor. Ne bulursa agzina goturuyor.artik cok az uyuyor disleri ne zaman cikar acaba

  1. Merhaba Ayşe Hanım. Çocuklar diş çıkarırken damaklarında kaşınmalar olur. Bu yüzden ağızlarına aldıkalrı eşyalarla damağını rahatlatmaya çalışır. Damakta diş işleri belli oluyorsa 1 ay içinde damağı patlatıp çıkacaklardır

 39. kizim 14ay 7günlük hala dis cikarmadi doktor bekleyin dedi bir sorun olmadigini soyledi esimde gec cikarmis acaba genetikmidir ilk kizimda 15aylikken cikarmisti

  1. Merhaba Mine hanım. Diş çıkarma genetik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Eşinizin geç diş çıkarması çocuklarınızında geç diş çıkarması anlamına geliyor. Korkulacak birşey yok. ilerleyen zamanlarda bebeğinizin dişleri çıkacaktır.

 40. Merhaba oglum 16 aylik alt ve ust olmak uzere 4 disi ciktiktan hemen sonra
  curudu..dr gittik anne sutunden dediler.Diger disleride oyle olurmu acaba.
  Ve curuk disler agri yaparmi yaparsa nasil anliyip ne yapabiliriz..Tesekkuler

  1. Merhaba Selma Hanım. Anne sütü ağızda uzun süre kaldığı zaman çürümeye neden olabiliyor. Ancak bu dişler yeniden çıkacağı için korkmanıza gerek yok. Bundan sonra çıkacak olan dişlerde böyle bir durum söz konusu olmayacaktır.

 41. Merhaba.Benim kızım 10 aylık.alt ön dişlerinden biri cıktı fakat diger alt on disinde hic belirti yok.dis etinde beyazlik yok.yani su an agzinda bir tane disi var.bu normal mi diger disi ne zaman cikar ?

  1. Merhaba ASLI Hanım. Yaşadığınız durum normal. Bazı bebeklerde diş çıkarma süreleri farklılık gösterebiliyor. Diğer yorumlarımızı okursanız sizin için bilgilendirici olacaktır.

 42. merhaba benim kızım 36 aylık ve üst dip dişlerini yeni çıkarmaya başladı ama hala alt dipler çıkmadı tablonuzu inceledim son dişler 30 aylıkken çıkmış bu bir sorunmudur acaba .

  1. Merhaba Nurcan Hanım. Diş çıkarma genetik yapıdan da kaynaklanan bir durumdur. Sizde veya eşinizde geç diş çıkarma söz konusu olduysa çocuğunuzda da gecikme olması muhtemeldir. Yani diş çıkarma tarihleri değişkendir. Genel olarak sorun olarak tanımlanmaz. Öyle ki bazı bebeklerde 2 yaşına kadar hiç diş çıkmadığı oluyor.

 43. benim kizim altibuçuk aylikken alt orta dişleri çikti ve ikibuçuk ayda alt orta diş ve üst orta ve yanindaki kesici dişleri olmak üzere altı diş diş cıkardi bu kadar kisa sürede alti diş normalmi acaba.

  1. Merhaba Gülnur Hanım. Diş çıkarma, genetik yapıdan da etkilenen bir durum. Yani sizde veya eşinizde erken diş çıkarma yaşanmışsa, bebeklerinizde de yaşanması muhtemeldir. Hatta öyleki bazı bebeklerde doğuştan dişler olabiliyor. Korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Bu dönemde çocuğunuzun beslenmesine dikkat edin. Diş çıkarak bebeklerde genelde beslenme yetersizliğine bağlı olarak zayıflama görülebilir. Ayrıva elinizin altında ateş düşürücü şurup veya fitil olmasının faydası vardır.

 44. Selam benim kızım 13aylık 7aylıkken ılk alt dişlerini çıkardı hemen ardından 8 aylıkkende üst dişlerini çıkardı daha sonra diş çıkarması durdu ve halen de diş çıkarması yok bu normal bir durum mu acaba.?

  1. Merhaba Emine hanım. bebeklerde diş çıkarma biraz genetik yapıyla da alakalı. Yani siz eşinizde de çocukluk döneminde bu gecikme yaşanmışsa, bebeğinizde de görülme olasılığı vardır. Ancak korkulacak bir durum söz konusu değildir.
   Aşağıda Yer alan Tablodan Bir Fikir edinebilirsiniz.
   bebeklerde diş çıkarma süresi, Çocuklarda diş çıkarma süresi

 45. MERHABA KIZIM 10 AYLIK OLDU VE İLK DİŞİNİ 9. AYINDA ÇIKARDI BİZİM SORUNUMUZ KABIZLIK. BU NEDENDEN DOLAYI HAVALE BİLE GEÇİRDİ DİŞ ETLERİ ŞİŞ FAKAT ÇIKARMADA ZORLANIYOR GELİŞİMİDE YAVAŞ İLERLİYOR SANKİ VE ÇOK AĞLIYOR BUNUN İÇİN NE YAPABİLİRİM?

  1. Diş Çıkarma esnasında Kabızlık Nadiren görülen bir durumdur. Havale Geçirmesinin sebebi dişler olabilir. Bu dönem içinde elinizin altında mutlaka ateş düşürücü ilaçlar bulundurun. Kabızlıkla ilgili olarak çocuk doktoruna gidip muayene olun. Yedirdiğiniz besinler buna sebep oluyor olabilir ancak, durum bağırsak hareketleri ile ilgili de olabilir.

 46. Merhaba.oğlum 7.5 aylık. Alt orta dişler çıktı.şimdi de üst yan dişler çıkıyor.üst orta çıkmadı. Sıralama önemli mi? Yada bu durum normal mi?

  1. Sıralama önemli değil. Dişler sağlıklı olduğu sürece hangi dişlerin önce çıktığı önemsizdir.

 47. benim cocugum 5ayndan ishal,her dis catladikma ishal oluyor cocuk.artiq16 ayliq hala ishal.artiq bikdik ishal haplarindan bu dis bu kadar sorunmu yaradar ya

  1. Bebekler diş çıkarırken bedenleri çok zorlanır. Buda sistemlerde ( Sindirim sistemi gib..) rahatsızlıklara neden olabilir. Diş çıkarma dönemi boyunca cocuklarda ateşte görülebilir. Sizin dikkat etmeniz gereken Kaka rengi. Şayet kaka siyah ise belki bağırsaklarında enfeksiyon oluşmuş olabilir ve ilaç kullanması gerekebilir.

 48. Merhabar benim kizin 17 aylik ve hala dişi yok diş dokdoruna gittik 3 ay daha bekle dedi ne kadar beklemek doğru ve hic diş cikarmayan çocuk varmi

  1. Hiç diş çıkmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak geç diş çıkarmak görülen bir durumdur. şu an itibariyle korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Doktorunuzun da dediği gibi beklemeniz gerekiyor. Ancak bu bekleme sonrasında diş çıkmazsa o zaman bir tedavi başlatılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*