Saglikli Olmak adına herşey..

Baş Ağrısına Ne iyi Gelir

Baş ağrısı genelde günlük sebeplerden kaynaklanıyor olsa da bazen tehlikeli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Baş ağrısının genel günlük sebep ve nedenleri, stres, sinirsel etkiler, hava durumu, sinüzit, tansiyonun yükselmesi veya düşmesi, migren ve kanda oksijen seviyesinin düşmesi vb nedenlerdir.
Baş ağrısı tedavisi için ilk önce neyden kaynaklandığını bilmek veya tahmin etmek gerekir. Şayet baş ağrısı sinirsel veya stres gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa, açık havaya çıkmak, derin nefes alıp vermek ve özellikle yürüyüş yapmak çok iyi gelecektir. Açık ve temiz hava üzerinizde ki baskıyı azaltacak yürüyüş ile beraber kanda ki oksijen miktarı artacak ve beyin daha çok oksijen alarak rahatlayacaktır.

Baş Ağrısı Tedavisi: Baş ağrısına Ne iyi Gelir Nasıl Geçer
Baş Ağrısı Tedavisi:
Baş ağrısına Ne iyi Gelir Nasıl Geçer

Migren ağrısı yaşıyorsanız, karanlık ve sesiz bir ortamda dinlenerek bu krizi atlatabilirsiniz. Özellikle ışık migren ağrısını tetikleyen önemli bir etkendir.
Başınızı soğuk su ile yıkamak veya buz torbası koymak sinirsel uyuşukluk sağlayacağı için baş ağrısı geçirme de hızlı ve etkili bir yoldur. Ayrıca başınızı bir tülbent yardımıyla sarıp sıkmak basıncı azaltacağından baş ağrısı geçecektir.
Masaj hem stres tipi ağrılara hem de migren ağrılarına iyi gelir. Şakaklara, kaşların arasından alna doğru ve burun deliklerinin üzerinden göz kenarlarına doğru cilt gerilerek masaj yapılabilir.
Duş almak vucudu gevşetip, diğer bölgelerde de sinirlerin uyarılmasını sağlayacağından baş ağrısı hissini azaltacaktır. Duş alamıyorsanız ayaklarınızı sıcak suda bekletin. Beyin üzerinde oluşan kan basıncı ayaklara doğru dağılacağından ağrı azalacaktır.

Bunun için önce ayaklarınızı sıcak suya sokup, soğuk su ekleyerek ılıttığınız kapta bir süre tutun. Ayak banyosundan sonra çorap giyin ve yatıp dinlenin.

Ayrıca Baş ağrısı için bazı bitkiler ve besinler de baş ağrısını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Örneğin muz, makarna ve balık yağının baş ağrısına iyi geldiğini bilinmektedir.
Baş ağrısı için doğal tedavi yöntemi olarak bir çay kaşığı acı kahveye iki, üç damla limon damlatarak yemeniz ağrı kesici özelliği göstererek baş ağrısına iyi gelir.

 

ba arsna ne iyi gelir enseye buz koymak baş ağrısına buz iyi gelirmi baş ağrısına buz baş ağrısına ne iyi gelir migrene buz iyi gelirmi migren ağrısına buz iyi gelirmi başa buz koymak duş almak baş ağrısına iyi gelirmi baş ağrısına buz tedavisi23 thoughts on “Baş Ağrısına Ne iyi Gelir”

 • Merabalar hocam. benim sol ensemden başıma doğru vuran bir ağrım var genellikle geceleri meydana çıkıyor. 23 yaşındayım. Daha önce de aynı şekilde yaşandı ve kolum uyuşması üzerine acile gittim fakat ağrı kesici yapıp kas gevşetici vererek bıraktılar. kaslarımı çok sıkmışım öyle denildi. yattığım şrkli yastığımı sordular. ama ensemin altından başlayarak boynumdan özellikle sol kısmından başlayarak başımın önune kadar kulak hizama gelen ağrım var daha çok yanma gibi. karıncalanma gibi. gece uyuyamıyorum lütfen yol gösterin teşekku ederım

  • Merhabalar Gülsen Hanım. Boyun bölgesinde ki yanmaya benzer ağrılar genellikle sinirsel olan ağrılardır. Kas ağrıları daha çok tutulma şeklinde ve 2-3 günlük yaşanan ağrılardır. Yatma şekli ve yastığınızla alakalı oldugunu da düşünmüyorum açıkçası. Sinirsel ağrılar olduğu için bu tür ağrılar Noropatik tedavi görmeniz gerekebilir. Bunun için Beyin Cerrahi veya Noroloji bölümünde muayene olmanız daha uygun olacaktır.

   Size sormak istediğim uyuduğunuz ortamdan biraz bahseder misiniz ? Klima mı kombi mi Soba mı ? ve Bu ağrı kendini gösterdiğinde Beyine giden Damarlarınız da Sertlik veya Şişme oluyor mu ?

 • doğalgazlı bi ortamda uyuyorm daha önce sobalıydı. şişme değil ama omzumdan sırtıma orda da enseme doğru giden kaslarda sertlik oluyor ve ordan da başıma vuruyor bazen.fakat biraz masaj yapınca azalma oluyor. uyuyunca bi ağrım yok. ama ağrıdığında konsantrasyonum çok çabuk dağılıyor. ayrıca korkulcak bişey var mı hocam korkumdan da ağrıdan da uyuyamıyorum

  • Sizin rahatsızlığınız ciddi olabilir. Ciddi derken kötü bir rahatsızlık anlamında demiyorum. uzun zamamn boyunca sizi rahatsız edebilecek birşey olabilir. Yattıgınız yeri sormam da ki amaç genelde kombi, klima veya elektrikli ısıtıcılar ortamın nemini kurutur ve buda damar sertliğine sebep olur. Aslında sizin vucudunuzu yani kendinizi bir dinlemeniz lazım. Şikayet sadece Baş ağrısı mı yoksa bununla beraber nefes almada zorluk veya sırt kısmında batma oluyor mu ?

   Size tavsiyem Mutlaka bu konuyla ilgili muayene olmanız. Daha önce doktora gittiğinizi ve kas gevşetici verildiğini anlatın. Ayrıca düştüğünüz zaman omurganız zarar görmüş olabilir. Omurga dizilimde (SkLeroz vb hastalıklar) hasar meydana gelmesi de ağrı yapabilir. Bu konularla ilgili daha önce de yazdığım gibi Noroloji ve beyin cerrahisi bölümüne ek Fizik tedaviye gidip Omurga filmi çektirmenizde fayda vardır. Lütfen bunu geçici birşey gibi görmeyin. üzerinde durun.
   Tekrardan geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin

   • Sağolun hocam 1aydır kombili ortamdayım daha öncesinde var aslında rahatsızlığım. nefes almada problem veya sırt kısımda batma yok. ama yine de tekrar gidicem teşekkur ederim ilginiz için

 • Hocam ayrıca yaklaşık 2 ay önce düşmüştüm kuyruksokumu ve belimin üzerine.acaba bunun da etkisi olabilir mi omurilikle alakalı olup enseye kadar gider mi

 • Hocam merabalar.. benim sol enseden başlayan ve başımın arkasından alnıma ve gözüme kadar gelen bi ağrım var ve daha çok sızlama, yanma gibi bi ağrı. başlayınca yarımsaat kadar sürüp 1-2saat sonra yine başlıyor. burnum bile yanıyor sanki. hareketlerimde bi dengesizlik yada bulantım yok. ama sırtımda kulunç oluşmuş ordan ve ensemden hafif masaj yapınca hafifliyor. damarlarda bi sorun olabilir mi korkuyorum yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim şimdiden

  • Merhaba Seyda Hanım. Anlattıklarınız damarlarla ilgili veya Sinirsel bir rahatsızlık ihtimali olduğunu belirtir gibi. Burun kısmında yanma, Boyun kısmından başlayıp baş kısmına doğru ağrı vurması sinirsel, Sırt bölgenizde kulunç hissi de damar problemini işaret ediyor. Soğuğa Maruz kaldıysanız yada yatarken sırtınız açık kalmışsa bu tür belirtiler yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bu ve buna benzer herhangi bir şey yaşamadıysanız, Beyin Cerrahi veya Noroloji bölümüne muayene olmanızda fayda vardır.

   Ayrıca göz önünde bulundurmanız açısından Boyun Fıtığı da olabilir. Geçmiş olsun

 • Merhabalar Hocam benimde boyun gölgesinden arka beyincik kısmı genelde ve ön baş agrısına kadar giden aralıksız agrım var.23 yaşındayım . bundan 2 ay öncede midem şişiyordu gastrit oldugunu sölediler doktorlarımız.ilaç kullanıorm eskisi kadar şişmiyor iştahımda düzeldi ve istiğfar etmelerimde azaldı.ama bu seferde kafamın içi devamlı agrı var sızı var sanki devamli beynim çalışıyormuş gibi acayip bir duygu sizce ne yapmam lazım.

  • Merhabalar Ahmet bey. Baş ağrınız sinirsel olabilir. Mide bulantılarınızda bu beyin ( Baş ağrısı) fonksiyonlarından kaynaklanıyor olabilir. Noroloji veya Beyin Cerahhisine muayene olun. Boyun kısmında bulunan damarlarda ağrı oluştuğunda sertlik oluşuyor mu ?

 • merhabalar hocam annemin saç dipleri ağrıyor ve saçları dökülüyor son 2 aydan beri ağrılar git gide arttı. şimdide başının sağ arkatarafı sızlıyor ve ağrı yapıyor ne yapmalıyım hocam….

 • İyi günler hocam ben daha önce de yazmıştım. Boyun düzleşmesi teşhisi vardı. Aynı zamanda hipotiroidi çıktı. Beyin mr ım istendi Allah a şükür normal. Fakat bu başımdaki ağırlık hissi devam ediyor sol yanımda. Gözüme vuruyor. Sol kulağımdan, kulağımın arka kısmına kadar boynuma kadar ağrı yapıyor yine. Ne yapmam gerek? Teşekkürler hocam

 • Merhaba hocam . Benim anneminde migreni var . Ne yapsak gecmedi . Daha 36 yaşında . Daha cok alnının ortasında olduğunu söylüyor . Mide bulantısı ve kusması oluyor . Daha önce iyi huylu bir tümörü vardı . Ameliyat oldu kontrole gittiğinde tümörün tekrar başladığını söylediler . Annemin bu konu hakkında az çok bilgisi var fakat sizden de bu konu hakkında bilgi almak istiyorum . Öncelikle baş ağrısının tümörle ilgisi var mı ? Annem hemşire ve nöbetleri çok oluyo ve yoğun bakımda çalıştığı için kendisine pek fazla vakit ayıramıyor . Bu yüzden baş ağrısı için doktora gidemiyor . Ne yapmalıyız ?

  • Merhaba Aleyna Hanım. Tümörlere bağlı olarak baş ağrısı oluşabilir ancak nöbet şeklinde ağrı oluşması, bu ihtimali oldukça düşürüyor. Annenizde migren varsa özellikle nöbet başlangıçlarında Karanlık bir ortamda kalması krizin kolay atlatılması için faydalı olabilir. Rahatsızlığın tedavi edilmesi için Nöroloji bölümüne muayene olması gerekir.

 • merhaba hocam.Hayatimda ilk kez 5 gun once cok siddetli bas agrisi yasadim ve hala suruyor.acil noroloji bolumune gittim tomografi cektiler bir sorun olmadigini soylediler hafif migren olabilir dediler ve agri kesici igne yapip eve yolladilar.3 kez gittim doktora beyin cerrahi da dahil hepsi ayni seyi yapti.bunun sebebini bulamiyorum migren olsa 2 3 gun surer ama 5 gun oldu.normal hayatima devam edemiyoru ayrica bulanti kusma da var.ne yapmam gerekir?

  • Merhaba Ezgi Hanım. Başınıza herhangi bir darbe aldınız mı ? Baş ağrılarının bir çok nedeni olabilir. Gıda zehirlenmesinde bile baş ağrısı görülebilir. Bu yüzden Sadece baş ağrısına odaklanmanız doğru değildir.
   Işıktan rahatsızlık duyuyor musunuz ? Şayet migren söz konusu ise aydınlık ortamlarda baş ağrısı dahada artar. Karanlık mekanlarda 15-20 dk durduğunuzda baş ağrınızda azalma olur.
   Migren ağrıları çok uzun sürebilen ağrılardır. Migrende sadece Kriz ağrıları kısa sürmektedir.

 • selam hocam benim basım agrıdıgı zaman sağ tarafımda kötü bir agrı olur.bu durumdan nasıl kurtulurum…

  • Merhaba ibrahim bey. Baş ağrınızın birçok sebebi olabilir. Muayene olmanızda yarar vardır. Geçmiş olsun

 • Meraba Hocamm Benm 20 yaşndaym 1-2 snedir migrenim varr cok kez doktra gittm cok ilaç kullandm ama yaramadıı bu migrenden kurtulmak istiorm bi cözümü yok mu Bazan ölmek fikrini bile aklıma getiriyor Kafam cok degişik oluyor nasl anlatsm ki cok baska Sesden ve ıskdn cok ratsz oluyorm ama bizm evdede ikitne kus vr sürkli otüyorlar ne yapmam lazm. Hocam ??

  • Merhaba Ecem hanım. Migren psikolojik bulgulardan kaynaklanan bir rahatsızlık. Mümkün oldukça bol bol temiz hava ve su için. Yürüyüş yapın. Stresli ortamlardan uzak durun. Migren krizi tuttuğu zamanlarda Gözlerinizi kapatıp sessiz bir yere gecebilirsiniz.

   Ayrıca Günde 3 bardak Biberiye çayı içmek migren ağrılarını azaltmada size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir