Ayak Mantarı ve Tedavisi

Ayak mantarı özellikle ayağın en nemli olan 4 ve 5. parmakları arasından başlar. Burada hafif bir beyazlanma ve kaşıntı olarak kendini belli eder. Eğer bu başlangıç noktasında tedavi edilmezse ayağın diğer bölgelerine doğru bulaşmaya başlar. Özellikle Kaşıntılar, kızarıklıklar, minik minik su toplanmalar ve beyaz pullanmalar olarak görülür.
Mantar çok hızlı bulaşan bir rahatsızlık olduğu için özellikle mantarlı bölgeye temas edildiğinde ellerin temiz yıkanması gerekir. Yoksa ayakta oluşan mantar kasıklara veya vucudun diğer bölgelerine bulaşma ihtimali yüksektir.
Ayak mantarı normalde kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak mantarın ayak tırnagına gecmesi durumunda bu tedavi zorlaşmaktadır. mantarın bulaşmasının en büyük etkeni kaşımaktır. Bu yüzden mümkün oldukça Mantarlı bölgeyi kaşımamak gerekir.

Ayak Mantarı Tedavi

Ayak veya diğer mantar tedavilerinde ilaçlar kullanılmaktadır. Özellikle ilerlemiş mantarlarda ağızdan tedavi edilmektedir. Mantar başlangıcında tedavi olmanız durumunda ise krem ve sprey ile tedavi edilebilmetedir.

Ayak Mantarına iyi Gelen ilaçlar

Ayak Mantarı Tedavisi
Ayak Mantarı Tedavisi

Travocort veya travazol Krem

Mantar tedavisinde en çok kullanılan kremlerdir. Travocort ve travazol krem müadil yani aynı etken maddeden oluşan fakat farklı firmalar tarafından üretilmektedir.

Terbisil Tablet, Krem ve Sprey

Özellikle ilerlemiş mantar tedavilerinde oral tedavi olarak terbisil tablet kullanılmaktadır. Eğer mantar ilerlememişse sprey veya kremlerle tedavi edilebilmektedir.

Dermo-Trosyd Krem

Mantar ve Pişik tedavisinde kullanılmaktadır. Ayak mantarı tedavisinde özellikle Exoderil krem ile karıştırılarak Mantarlı bölgeye sürüldüğünde etkili bir sonuç alınabilmektedir.

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi

Ayak mantarı için evde yapabileceğiz en kolay ve etkili bitkisel tedavi yöntemi kına yakmaktır. Kınanın vucut için birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle ayak mantarı kaşıntısına kına yakmak çok iyi gelmektedir. Ayrıca ayağın aşırı nemli kalmasını engelleyen kına mantarın çoğalmasını engelleyerek , var olan mantarında tedavi edilmesini sağlamaktadır.

 

ayağa kına yakmak ayak mantarı tedavisi kına ayağa kına yakmanın faydaları ayak mantarına kına kına ayak mantarına iyi gelirmi ayaklara kina yakmak ayaklara kına yakmanın faydaları ayak mantar tedavisi ayak mantarina iyi gelen ilaclar Ayak mantarına kına iyi gelirmi

2 Replies to “Ayak Mantarı ve Tedavisi

  1. ayak mantarında doliche gümüş krem kullandım .sonuç aldım.ama en güzel koruma temzilik ve başkalarının eşyasına karşı korunmak

    1. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Geçmiş olsun. Umarız ki rahatsızlığınız tekrardan Nüks etmez. Sağlıklı Günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*