Anne Sütünü Artıran Besinler Neleredir ?

Yeni doğmuş bebeklerin tek besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü yeni doğan bir bebeğin her türlü besin ihtiyacını karşılayabilecek bir besin maddesidir. Ancak annenin sağlıklı olarak bebeğine süt verebilmesi için beslenme şekline dikkat etmelidir. Sütün kalitesini annenin tükettiği besinler belirtmektedir. Yani Anne ne kadar çok sağlıklı beslenirse aslında bebekte o derecede sağlıklı beslenmektedir.
Anne sütü üretimi beyinde bulunan hipotalamus bölgesindeki hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde üretilir. Bu hormonun normal bir şekilde salgılanabilmesi için annenin ruhsal durumun iyi olması , bebeğiyle sağlıklı bir ilişki kurabilmesi gerekir.
Normal olarak bir anne günde 700-800 ml süt salgılar. Bu sütün büyük bir kısmı sudur ve bu nedenle annenin günlük 2,5 – 3 litre kadar su tüketmesi gerekir. Bunun yanı sıra, kalsiyum bakımından zengin besinlerin de tüketilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyacıda anne süt ve süt ürünlerini (Peynir, Yogurt, Süt vb) tüketerek karşılayabilir. Ancak bazı durumlarda annenin bu besinleri tüketmesi bebekte gaz oluşumuna sebep olabilmektedir. Bunu gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu olursa farklı besin grupları tüketilerek beslenmelidir.

Anne Sütünü Artıran Besinler
Anne Sütünü Artıran Besinler

Emziren anneler her gün taze meyve ve sebze tüketmelidir. Özellikle, havuç, kayısı ve yeşil yapraklı sebzeler mutlaka düzenli olarak yenmelidir. Bu dönemde siyah üzümden yapılmış hoşaf ya da meyve kompostoları da sütün artmasına yardımcı olan besinlerdir.
Balık, keten tohumu, ceviz, kavrulmamış çiğ badem anne sütündeki yararlı Omega 3 yağ asidi oranının artmasını sağlar.

Emziren annelerin siyah çay ve bazı bitki çaylarını içmeleri önerilmez. Ancak günde iki fincanı geçmeyecek şekilde ısırgan otu çayı ve rezene çayı tüketilebilir

anne sutunu artiran besinler prolaktini nasil arttirabilirim sutumu nasil artirabikirim Prolaktini artiran besinler prolaktini düşüküğünü çikaran besinler saglikli besinler yeni doğmuş annenin sütünü artıran besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*