Saglikli Olmak adına herşey..

Anne Karnında 7 Aylık bebek Gelişimi ve Görüntüsü

Anne Karnında 7 Aylık bebek Gelişimi ve Görüntüsü

Anne Karnında 7 Aylık Bebek

Anne karnında ki bebekte hızlı bir şekilde gelişme devam eder. El ve parmaklarıyla birlikte artık tırnaklarda gelişmiştir. Eller yumru şeklini alacak kadar gelişmiştir. Saçlar daha belirgin ve daha yoğun olmaya başlamıştır. Kaş kirpik iyice belirginleşir. Bebekte kütlesel olarak büyüme devam ederek kilo artışı görülür..
26 haftalık bebek fiziksel olarak büyümeye devam eder.7 aylık bebeğin kilosu 500 -2000 gram arasındadır.Görünümü artık iyice belirgenleşir ve normal insan halini alır.
27 haftalık bebek hızla gelişim devam eder. Bebeğin akciğerleri ve karaciğerlerinin gelişimi devam eder. Bağışıklık sistemi oluşmaya devam eder. Bebeğin rengi hala kırmızıya yakındır.
28. haftalık bebek artık düzenli uyku alışkanlığı edinir. Gün içinde yaklaşık 20-30 dk bir uyuma ve uyanma görülür. Anne artık bebeğin hareketlerini çok daha rahat farkeder,izleyebilir.28. hafta sonunda bebeğin boyu 24 cm,kilosu 2 kg dur.Bu ayın sonunda doğan bebeğin yaşama şansı %85 dir.

Anne KArnında 7 Haftalık Bebek Görütüsü
Anne KArnında 7 Haftalık Bebek Görütüsü
7 Aylık bebek Görüntüsü
7 Aylık bebek Görüntüsü

Gebeliğin 7. ayında annenin durumundaki değişiklikler

Anne adayı hamileliğin yaklaşık % 70 ini tamamlamıştır,rahim artık iyice büyümüştür.Bu dönemde anne kalp çarpıntıları görülebilir. Bunun sebebi kan basıncının yükselmesidir. Bebeğin hareketleri artık iyice hissedilebilir ve ufak ufak doğum hazırlıkları anne vucudunda başlar. Hamileliğin 7. ayında doğum sancılarına benzer sancılar görülebilir. Bu ağrılar düzensiz bir şekilde ve düzeyde gerçekleşir. Ancak normal doğumun yaklaşmasıyla beraber bu ağrılar düzene girer ve şiddetleri artar. Bu ağrıalrın bazıları erken doğum belirtisidir,Bir saatte altıdan fazla düzenli aralıklarla gelen ağrılar doktorunuza danışmanızı gerektirir.Anne bu dönemde her hafta yaklaşık 1 kg alır.
Hamileliğin 7. ayında bazı testlerin yapılması gerekir. Hamilelikte Glikoz tolerans testi ile gebelikte annede meydana gelebilecek diabetin anlaşılması için önemlidir ve 24– 28 . haftalar arasında uygulanır.

Yine bu dönemde önemli diğer bir test kan uyuşmazlığı testidir. Anne Rh -baba Rh + ise bu test uygulanır. Annede bu ayın sonuna doğru antikoruna bakılır. Henüz antikor üretmemişse anneye Rh immünglobülün enjeksiyonu yapılır .

Hamilelikte 7 aylık bebek ultrason Görüntüsü

7 aylık gebelik anne karnında 7 aylık bebek anne karnında 7 aylık bebek kaç kilo olmalı 7 aylık hamilelik 7aylık gebelik 7aylık hamilelik 7 aylık bebek anne karnında yedi aylık gebelik hamileliğin 7 ayı gebelikte 7 ay187 thoughts on “Anne Karnında 7 Aylık bebek Gelişimi ve Görüntüsü”

  • Bebeğiniz şu an yaklaşık 2100 gram civarında olması muhtemel. Doğum sırasında 2500 ile 2900 gram olması muhtemel.

   • Merhaba bnm bebeğim 25haftalık oynamalarını her beş dk dabir hissediyorum kilo ve boyu ne kadar olması gerekir

    • Merhaba Gülşah Hanım. Bebeğinizin yaklaşık 450-600 gram civarında olması beklenir ( Bu değerler ortalama değerlerdir. Bebeğiniz sağlıklı olduğu sürece kilosunun az veya fazla olması önemli değildir )

 • benim eşim 30.haftasında ama bu yedi aylık zaman diliminde sadece 11kilo aldı bu doğal mi?hatta bu 25gün içerisinde sadece bir kilo aldı.bu aydan sonra hem bebeğin hemde annenin diğer döneme göre daha fazla kilo alması bekleniyor diyorsunuz eşim kilo alır mi? bir aydır iştahı yok zaten ,böyle iştahı olduğu halde bebek çok zarar görür mu?

  • Bahsedilen durumlar Genel gebelikler için geçerlidir. Ancak eşinizin beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Unutmamalı ki normal dönemlerden çok daha fazla besine ihtiyacı vardır. Bebeğinizin gelişiminde bir aksaklık olmadığı taktirde eşinizin kilo almaması sorun teşkil etmez. Önemli olan bebeğin gelişim sürecidir.

  • 741 gram oldukça düşük. Ancak bebeğinizde herhangi bir sağlık problemi yok ise korkmanızı gerektirecek bir durumda yok demektir.

  • Bebeğinizin kilosu Normal ( Alt sınırda ) Gebelik süresince beslenmenize dikkat etmeniz bebeğinizin sağlığı açısından oldukça öenmlidir. Ayrıca kontrollerinizi de aksatmamanız gebeliğin kontrol altında olması, olumsuz bir durum yaşanmasını engelleyecektir.

 • Ben 7 aylık hamileyim oldukça varislerim ve var varis çorabı kullanıyorum ancak ağrı devam edip varislerim artıyor ne yapmalıyım ?

  • Merhabalar. Varislerinizin rahatlaması için Oturduğunuzda ve uyuduğunuzda Ayaklarınızı yuksekte tutmaya özen gösterin. Uzun süre oturmalarda ve ayakta kalmalarda ağrınız artabilir. Oturduğunuz zamanlarda Pozisyon değiştirmeler ve Ayaklarınızın altına bir sandalye alarak uzatmak faydalı olabilir.

  • Evet Bebeğinizin Kilosu Normal. Gebelik dönemi boyunca önemli olan bebeğinizin sağlık durumudur. Bu tür sorunları kafanıza takmayınız. Her bebek farklı kilolarda doğabilir. Yazımızda yer alan değerler sadece ortalamadır.

 • Eşim yaklaşık 31.haftasinda 7 aylık gebe. Doktor kontrolleri devlet hastanesinde surekli yapiliyor gayet iyi oldugu soyleniyor. Bebeğimiz çok aşırı hareketli özellikle geceleri eşim çok zor uyuyor. Bunun bir sebebi varmı acaba yoksa normal.

  • Bebeğinizin hareketli olması annenin yediklerinden kaynaklanıyor olabilir.

   Ancak bebeğinizin sağlığı yerindeyse korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Sadece durumu normale çevirmeye çalışın

   • 7aylık hamıleyım cocum yırmı dort sat hareket eder oyna usyelık gecelerı yatar ken cok oyna acaba bnu dan bır zarsrı varmıdır

  • Bebeğinizin kilosu ortalamanın biraz altında ancak sağlık durumu iyi ise sorun yaratacak bir durum yok. Kız ve erkek bebeklerin kiloları farklı olabilir. Bazen boylar farklılık gösterebilir. Bu yüzden bebeğinizin kilosunu problem yapmayın. Önemli olan bebeğinizin sağlığıdır.

  • Bebeğinizin kilosu biraz düşük. Ancak herhangi bir sağlık problemi yok ise korkmanızı gerektirecek bir durum yok demektir

 • Merhabalar ben 27+3 hamileyim bebegimin kilosu 1012gr.normal mi ayrica bu donemde amniyon sivisinin azalmasi ne gibi sorunlar teskil eder lutfen cvp yazin

  • Merhaba Çilem Hanım. Bebeğinizin kilosu normal. Ancak Amniyon sıvısının azalması bebeğinizde bir rahatsızlık olabileceğini gösterir. Amniyon sıvısının miktarını genelde bebek belirler.
   Amniyon sıvısında azalma olması, bebeğinizin hareket alanını kısıtlar ve bazı fiziksel kusurlara neden olabilir. Destek amaçlı bol bol sıvı tüketmeniz gerekir. Amniyon sıvısı miktarı tehlikeli sayılabilecek derecede düşmüşse, Amniyon kesesi içine Enjektör ile Sıvı doldurulması gerekebilir.

 • Doktorum cok tehlikeli bi durum olmadigini soyledi yani tehlike yaratacak derecede bi azalma yok bu durumda ne olur

  • Herhangi bir problemle karşılaşmazsınız ancak düzenli kontrol yaptırmanız hem sizin hemde bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

 • Ben ikinciye hamileyim. İlk hamileliğimde 18 kilo aldım.bunda ise 4 ve çok aşırı farklılıklar var. Kızımda genişledim ve ğögüslerim birden büyüdü kasık agrılarm vardı düşük ve erken dogum riski yüzünden ilaç iğne serım sürekli yatarak geçirdim. Bunda ise çok aşırı bel agrılarım ( hala daha devam etmekte 30. Haftayım) gögsüm büyümedi bi karnım var kilo alamadım bebegim 1.5 kğ rahim agrısı ve alttan sancılanmam oluyo endişeleniyorum sezeryanla dogum yaptım erkfn dogum tiski olurmu? Bebegimin cinsiyetini dr um kız diyor sizce baska bi dr a gitmem gerekir mi ? Kızımda böle hiçbi sorun yasamadım çok farklılıklar var. Bi çare kaldm .çin takvimi dogru çıkıyomu çevremde herkez çıktıgını söylüyor. 01.02.2014 son adet tarihim

  • Merhabalar. Gebeliğiniz ile ilgili elbette doktora gidip muayene olmanız gerekir. Yaşadığınız farklılıklar neler ? En çok dikkatinizi çeken neler var ?

   Bebeğinizin cinsiyeti ultrason görüntüleri sonucunda belli oluyor. Genellikle 4. ayda Cinsel organlar belirgenleşiyor. Kilo alma konusunda yaşadığınız farklılıklar normal olabilir. Bu sizin beslenmenizle alakalı bir durum. Kasık ve bel ağrıları, kilonuzun artışından kaynaklanabilir. Gebelik ilerledikçe kalça bölgesinde ağrılar ve vucutta ödem oluşmaya başlayacaktır.

   Düşük tehlikesi için mutlaka doktora gidip muayene olmanız ve tahlil yaptırmanız gerekir.

 • Merhaba.. Ben yedi aylik hamileyim bebeğim 1.210 gr kilosu normal mi acaba ? Ben kilolu bi bebeğim olsun istiyorum napmam gerek ? Erken doğum riskim var…

  • Merhabalar. Bebeğinizin Kilosu normal ancak kilolu bir bebek değil. Anne karnında bebeğin kilo alması için ;
   Folik asit (Brokoli, mercimek, fasulye, portakal suyu, tam tahıl ekmeği, marul, yer fıstığı )
   Demir (Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, fındık )
   C vitamini (Turunçgiller, kiwi, brokoli, patates, lahana)
   Süt ve Süt ürünleri
   Balık
   Haşlanmış Tavuk vb gıdaları tüketmeniz gerekir.

 • merhabalar benim 7.ayımı doldurmama 9 gün kaldı ve bebeğimin kilosu 1.195 gr. sizce bu iyimidir ve 1.5 ay içinde 7 kilo aldım bunun bir sakıncası var mıdır? tşkler şimdiden..

  • Merhabalar. Bebeğin kilosu normal. Özellikle 22. haftadan sonra bebeğin kütlesinde hızlı bir artış meydana gelir. Bundan dolayı sizinde kilo almanız normal ancak durumu kontrol altında tutmanız önemli. Kendinizi yormayacak şekilde yürüyüş yapabilirsiniz.

 • Merhaba ben 28 haftalık gebeyim gün içinde alttan hafif sancı giriyor en fazla 5sn sürüyor bu sancı normal mi yoksa tehlike arz eden bir durumum var mı teşekkürler…

 • Slmlar ben 7 ayimdayim ama hamile olduğumu öğrendiğim günden beri 500 gr bile alamadim nerdeyse. Kilolu bi bayanim 71 kilo ile hamile kaldim ama hala ayni kilodayim. Sadece karnim büyüyor. Sigara iciyordum azaltabildim sadece tam birakamadim dr bebek için normal diyor bundan sonra kilo alirsin diyor ama istahim acildigi halde alamiyorum

 • merhabalar 25 haftalık hamileyım Bebeğimin boyu 30 cm ve 755 gram ağırlığında boyu ve kilosu normalmi acaba

 • Slm ben 27 hafta 6 günlük hamileyim bu bir haftadır tansiyonum hep 9 10 arası serum verdiler hala aynı düşük tansiyon bana yada bebeğe zararı olurmu ve iştahım fazla yok ama zorlan yemeye çalışıyorum normalde ben yemeyi seven biri olduğum için hamile oldum ağzıma mühür değmiş gibi yemeden kesildim zorla yenilen yemeğin faydası olmaz diyorum ama bebeğin kilosu gelişimi normal diyor doktor vitaminlerini al yeter diyor dekavit ve kan ilacı kullanıyorum acaba bu ilaçmı bana tokluk hissi veriyor diye düşünüyorum ve tansiyonumu yükseltecek ne yapayım tuzlu yiyiyorum o bile işe yaramıyor

  • Merhaba Songül Hanım. Tansiyonunuzun böyle düşük seyretmesine neden olabilecek durumları göz önünde bulundurmanız ve bunlardan uzak durmanız gerekir. Beslenmenize dikkat edin. Bol bol meyve ve sıvı tüketmeye çalışın. Sıcaktan ve kendinizi yormaktan kaçının. Akşam serinliğinde açık havada biraz yürüyüş yapmak iyi gelebilir.

 • İyi gunler ben 26 hafta 3gunluk hamileyim bebegim 500gr bende 70kg yum hamilelim boyunca hic kilo almadim bu durum normalmi ve bazen rahmimden karnima dogru sancilar giriyor dr sadece dikkat et dedi baska bisey demedi bacaklarimda cok agriyor varis yok bunlar onemli bi sorunmu endiselenmeli miyim sizce

  • Merhaba Fatos Hanım. Bebeğinizin kilosu artmaya Başladıkça, sizinde yükünüz ağırlaşacak ve bu durum, kalça ve eklem ağrılarına neden olacak. bebeğinizin kilosu normal. Bebeğiniz bu dönemde hızlıca kilo alacak.

 • Mrb benim 7 ayımı bitirmeme 7 gün kaldı fakat ben hala kilo alamıyorum bu arada 2 hamileliğim ilkinde aşırı mide bulantım vardı birşey yiyemiyordum ama yinede bebeğimin kilosu iyidi bennde bulantıma rağmen kilo almıştım ama şimdiki hamileliğimde hiç kilo almıyorum bebeğim daha 850 gr ne yapacağımı bilemiyorum doktorum iyi diyor fakat benim canım bu duruma çok sıkılıyor bana yardımcı olur musunuz nasıl kilo alabilirim bebeğim biran önce kilo alsın istiyorum doğum allah nasip kısmet ederse 10 kasımda cvpnz için şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler

  • Merhaba Burçin Hanım. Bebeğiniz sağlıklı ise canınızı sıkmanıza gerek yok. Beslenmenize dikkat etmeniz yeterlidir. Kilo artışı 25-26. haftalardan itibaren hızlanır.

 • Panik atak hastasıyım psikiyatri gidiyorum 25+5 Günlük hamile yim ileri aylarda hamilelikde nefes almam zorlasacak mi bu his sürekli beni huzursuz ediyor

  • Merhaba Duygu Hanım. Nefes almada zorluk veya herhangi bir rahatsızlık yaşamayacaksınız. Aksine bebeğinizin Rahimde ki hareketleri sizi mutlu edecek.

 • Çok teşekkür ederim cvp için peki kasık ağrısı ve karnımda aşırı gerginlik oluyor otururken yürürken çok rahatsız oluyorum ve hemen olduğum yerde kalıyorum kasığımdaki ağrı hiç geçmiyor ayrıca bende bel fıtığı var sürekli ayağıma vuruyor ağrısı ayağımı sürüterek yürüyorum bir yerlere tutunarak geziyorum bu benim için çok zor oluyor ne yapabilirim:((

  • Kendinizi yormamaya ve zorlamamaya özen göstermelisiniz. Gebelik ilerledikçe yükünüz artacaktır. Bu da belinizde ki fıtıgın ağrısını arttıracaktır. Kasıklarınızda oluşan ağrı ile ilgili muıayene olun. Erken doğum söz konusu olabilir. ( Bu ağrıların sebebi Bel fıtıgınız da olabilir )

  • Merhaba Esra Hanım. Bebeğinizde herhangi bir sağlık sorunu yok ise korkmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. 1,5 kg ile doğan bir bebek oldugu gibi 3,8-4 kilo ile doğan bebekler var. Yazımızda yer alan değerler ortalama değerlerdir. Bebeğinizin 2,4 kilo olması olumsuz bir durum değildir.

 • Merhaba benim naçizane bir kaç sorum olacak sizlere ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.
  1) 26+6 haftalık hamileyim bebeğimin ağırlığı 940 gram boyu 34 cm sizce normalmi?Bebeğim bu orantıya göre yaklaşık olarak kaç kilo doğar?
  2)05 Mart 2014 son adet tarihim. Beklenen doğum tarihi olarak kontrole gittiğim bazı hastaneler 10 Aralık 2014 bazıları ise 21 Aralık 2014 olarak bilgi veriyor sizce hangi tarih?

  Vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

  • Merhaba Tülay Hanım.
   1. Bebeğinizin mevcut kilosu ve boyu normal. Bebeğinizin gelişiminin böyle devam etmesi durumunda, bebeğiniz doğduğunda 3600 -3900 gr civarında olur ( Bu rakam tamamen tahminidir. Herhangi bir dayanağı yoktur )
   2. Bebeğinizin Cinsiyeti ve Adet döngünüzün kaç günde olduğuna bağlı olarak tam tarihte değişiklikler olabilir. ultrason muayenesi sonucu doğum tarihi netleşebilir. Ancak doğum zamanı yaklaştıkça bunu görmek daha kolay olmaktadır. Genel olarak 3-4 gün sapmalar olabilir ( Erken veya Geç ).

 • Bir sorum daha olacak sizlere 56 kilo hamile kaldım.şimdi 66 kiloyum sizce çokmu kilo almışım?eğer cevabınız evet ise nasıl dengeleyebilirim durumu?ve doğuma kadar yaklaşık ne kadar daha kilo alırım?26+6 haftalık hamileyim bebeğimin ağırlığı 940 gram boyu 34 cm benimde boyum:1.60 şuan 66 hamile kaldığımda 56
  Vereceğiniz cevaplar için teşekkürler.

  • Şu an kilolarınızı problem etmeyin. Gebeliğinizin tadını çıkarmaya bakın. Gebelik esnasında alınan kilolar doğum sonrası kolaylıkla verilebilmektedir. bebeğinize süt emdirdikçe kalori yakacak ve zayıflayacaksınız.
   Beslenmenize, hem kendiniz için hemde bebeğiniz için dikkat edin

 • Merhaba 30 haftalik hamileyim.Daha önce göründüğüm doktorum şeker testimi 23.haftada yaptirmiş ve 50 mg da 175 çıktı. Bazı sorunlardan dolayı doktorumu değiştirdim ,4 boyutlu ultrasonda amniyon sıvım üst sınırda çıktı,ve şeker testinin yanlış zamanda yapıldığını soyledi yeni doktorum. Yeni bir test yaptiramadik çünkü zamanı geçmiş 30.haftamdayım,doktorum şeker olabilecegini o yüzden sivimin fazla olabilecegini söyledi,şekerli herşeyi yasakladı ama ben bebeğim için endişeleniyorum,testin zamanını da kaçırdım,napmalıyım ? Şeker hastası olabilir mi bebeğim?

  • Merhabalar Muazzez Hanım. Amniyon sıvısında meydana gelen değişimler genelde bebekle ilgili durumlardır. Seviyesinin üst sınırda çıkması, rahatsızlık oldugu anlamına gelmez ancak önlem almak gerekir. Düzenli kontrollerinizi yaptırın. inşallah ne sizde ne de bebeğinizde bir sağlık sorunu çıkmadan doğumu gerçekleştirirsiniz.

 • Mrb benim gizli şekerim çıktı doktorum şeker yüklemesi yaptı ilkte 169 çıktı ertesi gün aç karnına 100 qr yükleme yapıldı 1 saat arayla 3 defa kan alındı 60 dakikada 160; 125 dakikada 135; 156 dakikada 125 sizce bu normal midir doktorum vücudunun şekeri ağır yaktığını söyledi ve bana şekerli yiyecekleri içecekleri ve pastane ürünlerini kesinlikle yasakladı sizce ne yapmalıyım dikkat etmelimiyim teşekkür ederim:((

  • Merhaba Burçin Hanım. Değer çok yüksek değil ancak üst sınırda yer alıyor. Risk bölgesinde olduğunuz içinde şekeri tüketmeyi bırakmalısınız. ilk yüklemede alınan değer yüksek bir değer.

 • iyi günler ben tam 27 haftalık hamileim bebegim 1.300 gr .kilosu sizce nasıl zekalı olması için ceviz yiyorum .sizce beslenmem için ne yemeliyim

  • Merhaba Çiğdem Hanım. Bebeğinizin Kilosu Normal. beslenme konusunda ise herşeyden yeteri kadar kadar yemeniz ideal olanıdır. Sürekli aynı gıdaları tüketmek, gerektiğinden fazla yemek doğru değildir.
   Zekayı arttıran besinler ile ilgili olarak Zekayı Arttıran Besinler Adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Merhaba Esma hanım. Bebeğinizin Boyu ve kilosu Normal. Mutlu ve sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle..

  • Merhaba Hilal Hanım. Herşey Çok Sağlıklı Görünüyor. AC değeri ve kilosu oldukça güzel. Mutlu gebelikler geçirmeniz dileğiyle.

 • Merhaba ben 26+1gunluk hamileyken doktorum bebegimin kilosunu 1 kg dedi sizce bebegimin kilosu normal mi? Suanda 28 haftalik hamileyim ben hamilekaldigimda 50 kiloydum simdi 60 kilo 700 gr kilodayim sizce kilom normal mi?

  • Merhaba Bahar Hanım. Bebeğin kilosu normal. gebeliklerde önemli olan bebeğinizin sağlık durumudur. Mutlu gebelikler.

 • merhabalar ben çigdem çu an tam 29 HAFTALIK GEBEYİM BU ÜÇÜNCÜ GEBE KALIŞIM SİZCE DOGUM NE ZAMANA DENK GELİYOR NORMAL DOGUM BİRDE BEBEGİMİN TOMBİŞ OLMASINI İSTİYORUM NE YAPMALIYIM NELER YEMELİYİM

 • nacizane birkac sorum olack.1sorum: 27+3haftalk hamileyim.25 haftalikken bebisim 800 gr di suan bilemiyorum.henuz doktra ggitmedim.tahmini kilosu ogrenebilrmyim.
  2.sorum: ben 28 29haftamda 3 boyutlu ultrasona girsem cekilirmi..cok istiyrm kizimi 3boyutluda gormeyi:)
  3.sorum: bebeggim hep kasiklarimda baski yapiyo.gunde 5 6 bazen7 kere toplaniyo.uzansam yada yuruys yapsamda toplaniyo.yurudugumde sanki kasiklarimdan dusecekmis gibi oluyo.rahmime vuruyo.oynamalarini da az hissetmeye basladim.KUSURA BAKMAYIN UZUN OLDu.cvplarsanniz cok sevinirim tesekkur ederm….

  • Merhaba Duygu Hanım.
   1. Bebeğinizin Tahmini kilosu 1000-1200 gram civarında olması muhtemel.
   2. 3 boyutlu ultrason 18 ve daha sonra ki haftalarda görüntülenebilir.
   3. Bu baskılar sizde ağrıya neden oluyor mu ? Şayet ağrı oluyorsa durumu doktorunuza bildirmenizde yarar vardır.

 • merhabalar. Bende 7aylık hamileyim. Geçen ay aşırı derecede dizlerimde ayaklarinda ve el bileklerimde uyuşmalar Vardı ve genelde geceleri oluyodu uyuyamiyodm. Bi süredir geçmişti ama tekrar başladı iki gündür yine uyuyamiyorum:( Neden kaynaklanıyo acaba ve nasıl geçer çünkü çok huzursuzluk veriyo. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Rabia Hanım. Gebelik ilerledikçe bebeğinizin ve sizin kilonuz artar. Bu artışta bacaklarınıza, belinize ve eklemlerinizi baskı uygular. Uygulanan bu baskı sonucunda şiddetli ağrılar olabilir. Şikayetiniz sadece ayaklarda ise, oturduğunuz ve uzandığınız durumlarda ayaklarınızı hafifçe yüksek bire koyarak kan akışının kolay olmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle ağrı ve yanma hissini azaltmış olursunuz.

 • Merhaba benim bebeğim 32 hafa 5 günlük ama 1700 gram doktor çok küçük dedi sizce nasıl şimdi den teşekkür ederim

  • Merhaba Dilek Hanım. Bebeğinizin Kilosu Normal Değerlerin Altında. Ancak bebeğinizde herhangi bir sağlık sorunu yoksa kilosunu dert etmeyin

 • 25 haftalik hamileyimkasiklarimda cok agri var doltor normal diyo ama korkuyorum sik oluyor sizce sebebi ne

  • Rahimde ki gelişmelerden dolayı kaslarda kasılma ve gevşemeler olması normal. Ancak ağrılar çok şiddetli olursa ve herhangi bir kan görürseniz mutlaka doktora başvurun.

 • 29haftalik hamileym.1352 gr kilosu nasl.bugun kontrolm vardi kasik agrilarim,kasilmalar, sertlesmeler,adet sancisi gibi bel ve karinda agrilarim vardi.doktr yalanci dogum sancilarin baslams dedi..ve iki igne verdi biri ciger gelistirici digeri erken dogum olmasn diye.bu konu hakkinda bana bilgi verirmisinz.ne olacak ne yapacam nsil devam edecem.bu ignelere ragmen nezamn dogum yaparim.beni bilgilendirin yardim edin lutfen.15dk da 2kere kasilman olursa gel dedi doktr.ozamn gidersem dogummu yapacam:( bebegimin kuveze girmesini istemiyrm.neler bekliyo ne yapayim nasil olacak bilemiyrmmm

  • Merhaba Duygu Hanım. Öncelikle Sakin olun. Ara Ara kasılmalar olması normal. Bebeğinizin kilosu da normal. Kendinizi yormayın ve ağır işlerden uzak durun. Bol bol dinlenin.

 • YEDI AYLIL GEBEYIM IKI GUN ONCE SIDDETLI KASILMAM OLDU .AGRISI COK KOTUYDU .HAPSIRAMIYORUM OKSUREMIYORUM KORKUMDAN HMN KASILIYORUM BELIMDE SIDETTLI AGRILAR OLUYOR BEBEG COK HAREKETLI BAZENDE CARPINTI OLUYOR NEFES ALMIYORUM YASIM OTUZ YEDI NE YAPMAM GEREKIYOR BIRDE COK USUYORUM BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM AYRICA KAN UYUŞMAZLIĞI VAR

  • Merhaba Fadime Hanım. Sık Sık doktora kontrole gitmenizde fayda Var. Ayrıca Kan değerlerinizi ölçtürmenizi öneririm. Üşümelerin sebebi Kansızlık olabilir. Aşılarınız hakkında doktorunuzla görüşün. Geçmiş olsun

  • Yaklaşık 6,5 Aylık hamilesiniz. Net gün için ultrasonda doktorunuz baktıgında size söyleyecektir.

 • hocam bidee sonn bu eşim hiç durmuyo surekli üstümdee bu benim de hosuma idiyo amaa cocyga bii zararıı olurmu şimdiden tsk ederimm cevabınızz içinn

 • Merhabalar 27+4 günlük bir erkek bebeğe hamileyim. Kilosu 1368gr. Doktorum tatlı yemeye devam edersem obez olcağını söyledi 🙂 sizce kilosu fazlamı ?

  • Merhaba Yeşim Hanım. Bebeğinizin kilosu normal. Doktorunuzun uyarısı bebeğiniz için değil, büyük olasılıkla sizin içindi (:

   • Hayır. Malesef bebeğim için söyledi 🙂 ben 50 ile başladım şuan 59um. Hatta kilo almam gerektiğini söylemişti. Uyarısı bebeğim içindi.. Neyse kilosu normal ise o zaman tatlıya devaammmm :)))

  • Bebeğinizin Kilosu Çok iyi. Hatta Tombiş bir bebeğiniz Olacak 🙂 Mutlu ve sağlıklı gebelik geçirmeniz dileğiyle.

   Not : Her yorumumuzda belirtiyoruz. önemli olan bebeğinizin kilosundan çok sağlık durumunun iyi olması. Organların gelişiminde herhangi bir aksaklık söz konusu değilse, herşey yolunda demektir.

  • Merhaba Büşra Hanım. Bebeğin kilosu her gebeliğe göre değişir. Önemli olan bebeğinizin sağlıklı olması. Bu bağlamda bebeğinizin 1 kilo olması normaldir.

 • mrba. 29 haftalik gebeyim bebegim 1200 gr cok mu zayif yada bu haftada kac kilo almasi gerekir. boyle giderse kac kilo ile dunyaya grlir acaba acill cvp lutfenn.

  • Merhaba Sevinç Hanım. Bebeğinizin kilosu oldukça iyi. Doğuma yaklaşık 1900-2100 gr ile girmeniz muhtemel.

  • Merhaba Seçil Hanım. Bebeğiniz hızlı kilo alma dönemine giriyor. Bu haftalardan sonra bebekte kilo alış hızı artıyor. Bebeğinizin kilosu ve boyu normal.

  • Merhaba Ayşe Hanım. Bunun yanıtını ne yazık ki webden vermemiz mümkün değil. Cinsiyetini göremiyorlar mı yoksa cilsel organ oluşumu mu yok ? bunların ikisi farklı şeylerdir. Öncelikle bunu sorgulamanız gerekir.

 • merhabalar 28 haftalık gebeyim sürekli ses kısıklığı zaman zamnda bogaz ağrısı oluyo yatarken strese sokuyo ve uyku uyuyamıyorum aynı zamanda çalışıyorum iştahım hiç yok bunun için ada çayı gargarası yapıyorum aynı zamanda içiyorum bir zararı olur mu tşk

  • Hamileyken ilaç kullanmamaya özen gösterin. Bol bol salata, meyve tüketin. Soğanlı mercimek çorbası iyi gelebilir. Doğal antibiyotiklerden faydalanın (örn: Sarımsak, Soğan ) ilaç kullanmamaya özen gösterin. Unutmayın ki içtiğiniz herşeyden bebeğinizde etkileniyor.

 • Merhaba hocam 30 haftalik hamileyim cok siddetli midem agriyor yaniyor sirtim da hissediyorum sanki sirtim delinecek gibi hissediyorum bol bol meyve tuketmeye calisiyorum asitli iceceklerde almiyorum neden bu kasar agri cekiyorum normal mi?

  • Merhaba Sevda Hanım. Gebeliğin bu döneminde mide yanması görülmesi normal. Bunu önlemeniz için, dikkat etmeniz gereken yediğiniz yemeklerde salça, acı biber ve ağır baharatlar tüketmemek.
   Daha fazla detay için videomuzu izleyebilirsiniz ;

 • 28+1haftalik hamileyim bebegim kac kilo olmalidir ve karnimda midemde agrilar oluyor neden olabilir

  • Merhaba Betül Hanım. 28 haftalık bebeğin kilosu yaklaşık 1800-2000 gr civarında olması idealdir. Midede ki ağrılar ve yanmalar olması normaldir. Bu dönemde midede reflü meydana gelebilir. Beslenmenize biraz dikkat etmeniz, Yağlı ve baharatlı yemeklerden uzak durmanız gerekir.

 • Mrb 29+5 gunluk hamileyim bebeğim 1474 gr 40 cm boyunda sağlığın bişş yok şükür ama bana küçük doğacak gibi geliyor sizce normalmi doğuma kadar ne kadar oluŕr 🙁

  • Bebeğinizin Kilosu ortalamanın biraz altında. Ancak önemli olan sağlık durumunun iyi olmasıdır. Doğumdan sonra da bebeğiniz hızlı kilo alabilir. Bunun için kendinizi bu tür düşüncelerle üzmeyiniz. Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günlerin hayalini kurun, o hayaller herşeyin üstesinden gelmenizi sağlyacaktır. Mutlu gebelikler…

    • Merhabalar Didem hanım. Bebeğinizin kilosu biraz düşük.
     Gelişme anlamında herhangi bir sağlık sorunu yok ise, korkmanızı gerektirecek bir durum da yok demektir.

 • Selam ben 7-4 gunluk hamileyim bebegin kilosu en düşük en yüksek ve ortalama ne olmali.ben 60 kilo ile hamile kaldim suan 64 oldum normalmi.tesekkurler:-)

  • Merhaba Sevim Hanım. En düşük veya en yüksek değer yoktur. gebelik süresince önemli olan bebeğin sağlığıdır. 28-29 Haftalık bir bebeğin ideal kilosu 1800-2000 gr civarıdır. Ancak bu herkeste böyle olacak diye birşey yoktur.
   Sizin kilo almış olmanız bebeğinizin kilosu ile alakalı değildir. Bu yüzden muayene esnasında doktorunuz size bebeğinizin kaç gram oldugunu ve boyunu söylecektir.

   Herşeyi sizin istediğiniz gibi olan bir gebelik yaşamanız dileğiule, Mutlu Gebelikler (:

 • 28 haftalik gebeyim bazen bebegim cok hareketli disardan bile farkedilio bazende cok az hissediyorum sizce normalmi

 • 28+3 gunluk hamileyim bugun cok ani bir sancı hissettim sadece bir iki kere oldu gun icerisinde acaba normal mi doktora gitmeli miyim ?

  • Merhaba Şevval hanım. Kontrole gitmenizde yarar var. Gebelikte özellikle 7. ayda gelen sancıları dikkate almanızı öneririz.

 • eşim 7 aylık hamile doktorlar erken doğum tesihsi koydular ve cocuk doğarsa yaşama sansı az diyorlar bebek 1250 gr kilo ii değil diyorlar ve doğuma benzer sancılar haifif derecede su gelmesi başladı bebek karının alt kısmına inmiş baş aşağı durduğu gözküyor bu konuda bana yardım veya yardım edebilecek uzmanlar varsa acil olarak önerirmisiniz teşekürler

  • Merhaba Turgay Bey. Erken doğum da (7 aylık) olanların yaşama şansı oldukça yüksek. Erken doğum başlamışsa doğumun gerçekleştirilmesinden başka çare yoktur.

 • Merhaba ben 32 haftalik hamleyim bebeğimin boyu 42 cm kilosu 1840 gram sizce nasıl normal mi Teşekkürler

  • Merhaba Bahar Hanım. bebeğinizin kilosu biraz düşük ancak herhangi bir sağlık probleminiz yok ise korkulacak birşey yok demektir. Bu ay içinde kilo artışı hızlı olacaktır.

 • 24+3 günlük hamileyim bebeğimin AC:198mm FL:41mm BPD:64mm sizce normal mi boy ve kilosu Dr belli bisey demiyo kilosunu bende bunlardan bisey anlamiyorum bilgi verirseniz sevinirim…şimdiden tesekkürler…

 • merhaba 7 aylik hamileyim doktorum 9 hazıranda dogum dedı ama ılk dogumum ve kprkuyorum kızımın kılosu 26haftlikken 900gramdı ve doktor kılosu faZla dedı sızce cocugum asırı kılolu olur mu

  • Merhaba Merve hanım. Bebeginizin kilosu normal. Doktorunuz neden böyle birşey demiş bilemiyoruz ancak kilosu normal.

 • 27 haftalık hamıleyım 20 haftadan buyana suyum hep sınırdaydı 3 taramam ıyı 22haftalık ayrıntılı ultrasonda hersey normaldı gebelık sekerım var su için 15 gunde bır kontrole gıdıyorum dun ayrıntılı ultrasonda herseyının normal ama basının ıkı hafta gerıde oldugunu soyledıler acaba yanılma payı nedır bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım

  • Merhaba Cemre hanım. Yanılma payı elbette vardır. Netice itibari ile doktorlarda insan. Ancak bu ihtimal çok yüksek değildir. Bir sonra ki muayenede doktorunuza bu durumu tekrardan sorun. Gelişimde meydana gelen bir problem varsa sebebini tespit edip o yönde tedaviye başlamalısınız. Geçmiş olsun

 • merhaaba adım ayşe 28 haftalık gebeyim ve doktor bebeğimin ters durduğunu ama endişelenmemem gerektiğini söyledi.. bebek ne zaman pozisyonunu alır. Tşk ederim

  • Merhaba Ayşe hanım. Son aya girdiğinizde bebek pozisyonunu değiştirmezse sezeryan ile doğum yapacaksınız. Genellikle 34. haftadan itibaren çocuğun pozisyonu sabit hale geliyor. Yani şu 1 ay içerisinde bebeğinizin pozisyonunda bir değişiklik olmazsa, sonrasında düzelmesi çok zor bir ihtimal.

 • slm ben 26 haftalık hamileyim bebegimin kilosu 844 gram sizce nasıl ve ara ara kasılmalar oluyor bende doktorum erken dogum olabilr dedi sizce ne yapmalıyım

  • Merhabalar Fatoş hanım. Bebeğinizin Kilosu Normal. Erken doğum durumunuz varsa, kendinizi kesinlikle zorlamayın ve bol bol dinlenin

 • Merhabalar 29+2gunluk hamileyim kilosu bebegimin bugun doktor bir kiloya yakin dedi gelisimi iyi dedi ama cok az degil mi yada normal mi

  • Merhaba. Bebeğinizin kilosu biraz düşük. Ancak sağlıklı olması kilosundan daha önemlidir. Bebeğinizi inşallah sağlıklı bir şekilde kucağınıza alırsınız.
   ZZaten doğumdan sonra bebeğiniz hızlı bir şekilde kilo alacaktır. Mutlu Annelikler.

 • 9 kasim son adet tarihim doktor agustos 13 doğum günü olarak belirledi suan 29+2gunluk hamileyim kilosunu sordum bugün 1kiloya yakın dedi normal mi lutfen bilgi verirmisiniz

 • Merhabalar 29+2gunluk hamileyim doktor a gittim ve bevegin kilosunu n bir kiloya yakin olduğunu söyledi endiseliyim normal mi acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir