Ağız Kuruluğu Neden olur, Nasıl Geçer

Ağız Kuruluğu Neden olur ?

Ağız kuruluğu genel olarak bünyemizin sistemi ile alakalı bir rahatsızlıktır. Ağız kuruluğu şeker hastalığının en temel belirtisi olduğu için ağız kuruluğu yaşayan kişilerin şekerlerini ölçtürmesinde yarar vardır. Çok sık idrara çıkma, Aşırı terleme ,vucut ısısının yükselmesi ve yüksek ateş gibi vucudun su kaybetmesine sebep olan durumlar ağız kuruluğuna neden olur. Ağız kuruluğu ayrıca Endokrin sistemde ki rahatsızlıklardan dolayı da kaynaklanabilmektedir. Özellikle tükürük bezlerinin düzgün çalışmaması ağız kuruluğu yapabilir.
Tansiyon ilaçları, Kolestrol ilaçları, Anti-depresan ilaçlar gibi yaklaşık 400-500 çeşit ilaç yan etki olarak ağız kuruluğu yapmaktadır.
Yağlı yemek , Aşırı tatlı ve aşırı alkol tüketimi de ağız kuruluğuna sebep olur. Ayrıca bazı mide rahatsızlıkları ağızda kuruluk yapar.

Ağız kuruluğu nasıl geçer?

  • En temeli bol miktarda sıvı tüketmek. Özellikle Doğal meyve suları tüketmek hem vucudun ihtiyacı olan vitaminlerin karşılanmasında hemde sıvı ihtiyacını karşılamada çok önemli ve etkili bir yöntemdir.
  • Şekerli yiyeceklerden uzak durmak
  • ALKOL ve Sigara tüketimi durdurulmalı.
  • C vitamini tüketimini artırmalısınız.

Ağız kuruluğu büyük boyutlara ulaşırsa, eczanelerden yapay tükürük tabletleri alabilirsiniz.
Bakteri plağı kontrol altına alınmalı.
Floridli diş macunu ve hassas bir diş fırçası kullanılmalıdır. ağız jelleri ve gargara kullanılmalıdır.
Bulunduğunuz ortamın nem dengesini korumak için buhar makinesi kullanılmalı.

 

ağız kuruluğu neden olur mide rahatsızlıkları ağız kuruluğu yapar mı ağız kuruması neden olur agız kurulugu ve ateş agizda kuruluk neden olur agiz kurulugu mide kurulugu mide rahatsızlığı ağız kuruluğu mide kuruması ağız kuruluğu nasil gecer ağız kuruluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*